Ładowanie...

Nowa benzyna E10 - Wszystko, co musisz wiedzieć.

Przez - 07 grudnia 2023
4,2/5
2 032
Nowa benzyna E10 - Wszystko, co musisz wiedzieć.

Nowe paliwo na stacjach od 01.01.2024!

Jak to? – zapytasz
A tak to – co prawda w skali światowej czy europejskiej nie jest to żadna rewolucja, bo benzyna z 10% bioetanolu używana jest już w 17 krajach UE, za to w Polsce powoduje skrajne emocje.
A skąd te emocje?
Bo nie każdy samochód będzie w stanie przyjąć do swojego baku nową mieszankę benzyny 95 E10.
Za brak filtra DPF w dieslu będą przewidziane surowsze karyBenzyna 95 E5 zostanie zastąpiona benzyną 95 E10 – nowa era paliwa w Polsce właśnie się rozpoczyna.
Dotychczas nasza codzienna benzyna 95 - oktanowa E5 schodzi z pierwszego planu – benzyna ta, ma w sobie zawartość 5% biokomponentów, stąd też oznaczenie E5. Nowa benzyna zawiera 10% biokomponentów i oznakowana zostanie analogicznie do poprzedniczki: E10.
Różni je jeszcze kilka aspektów. Nowe paliwo ze względu na większą zawartość bioetanolu wytwarza trochę mniej energii i większe zużycie paliwa. Większe spalanie nie jest ponoć zauważalne, bo wiadomo – zależy od stylu jazdy. Nie ma się co przejmować i negatywnie nastawiać – bo benzyna 95 z 10% biokomponentów jest już od dawna używana na świecie, m.in. nawet do testowania nowych samochodów pod względem spalania i wydajności.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podaję, że nie ma się czym martwić, ponieważ E10 wlejemy do wszystkich aut wyprodukowanych po 2010 roku i większość obywateli nie zauważy zmian na stacjach związanych z nowym paliwem.
Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego podaję, że średni wiek samochodu osobowego w Polsce w 2020 roku to 14 lat – czyli tak średnio to wygląda.Czy mogę zatankować E10?
Jeżeli Twoje auto zostało wyprodukowane po 2010 roku to tak, możesz.
A jeżeli przed 2010 rokiem to na klapie wlewu paliwa bądź w dokumentach pojazdu powinno znajdować się oznaczenie E10, które potwierdza nam możliwość tankowania tego paliwa.Pomyłka podczas tankowania samochodu
Powstała również rządowa strona internetowa, w której możesz zobaczyć czy Twoje auto pojedzie na nowej benzynie. Chociaż może lepiej byłoby napisać, że rząd pracuje nad nową stroną, bo ‘’sprawdzarka’’ boryka się jeszcze z kilkoma błędami – choć poprawki są wdrażane na bieżąco.
Co, jeśli już w ogóle nie masz pojęcia, co jest czym i nie wiesz, czy możesz zatankować E10, czy nie możesz, to odpowiedź jest jedna – możesz 98😉
Benzyna 98 E5 nie ulega zmianom i będzie można nią tankować samochody, które nie są przystosowane do nowej 95 E10. Ponadto 98 będzie można mieszać z 95 E10 – oczywiście w pojazdach przystosowanych do E10.

Co Ci grozi za wlanie E10 do nieprzystosowanego samochodu?
W krótszej lub dłuższej perspektywie uszkodzenie układu paliwowego – więc naprawdę warto dowiedzieć się jakie paliwo możesz tankować w swojej furze!
Gdy przyjedziesz na stacje, nie musisz się martwić, że nie będziesz wiedział/a które paliwo to ‘to nowe’ bo na stacjach benzynowych będą oznaczenia w postaci nalepek ‘’E10’’ na dystrybutorach i pistoletach do tankowania paliwa.

Z myślą o przyszłości.
Nie bez powodu pojawiła się nowa mieszanka benzynowa, E10 może pochwalić się mniejszym śladem węglowym!
Cel jest taki, aby zminimalizować negatywne wpływy pojazdów spalinowych w sektorze transportu – w miastach są duże natężenia ruchu, spaliny bardzo mocno zanieczyszczają powietrze a nowa benzyna przez zwiększoną ilość bioetanolu, ma bardziej ‘oszczędzać’ powietrze a smog we wdychanym ma być znikomy😉
Polska jako 18 kraj w Unii Europejskiej wprowadzi paliwo E10.
Zgodzimy się wszyscy, że o planetę i środowisko trzeba dbać, ale w niektórych przypadkach będzie się zmuszonym do zakupu nowszego = droższego samochodu.

jakub
Jakub Moskalik 25 posty
Pod osłoną nocy kreator artykułów oraz treści w mediach społecznościowych, za dnia opiekun naszych najlepszych klientów.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania