Ładowanie...

Niedozwolona jazda lewym pasem

Przez - 27 sierpnia 2018
4,7/5
11 228
Niedozwolona jazda lewym pasem

Przepisy dosyć obszernie definiują, którą stroną jezdni powinni poruszać się kierowcy.

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym:

Art. 16.

1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.

2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.

3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.

Mimo tego, spora część kierowców, jeżdżących po polskich drogach, notorycznie korzysta z lewego pasa jezdni nie tylko w warunkach, gdy jest to konieczne.

Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

  • Kierowcy nie zwracają uwagi na to, co dzieje się za ich pojazdem. Większość kierowców ignoruje to, że inni uczestnicy ruchu mogą bardziej od nich spieszyć się w jakieś miejsce i chcieliby wyprzedzić tych wolniej jadących. Ci, jadący lewym pasem odbierają im taką możliwość i często poruszają się z prędkością nie większą niż auta ciężarowe znajdujące się na prawym pasie. Takie usilne trzymanie się lewego pasa nierzadko doprowadza do naprawdę niebezpiecznych sytuacji na drodze. 
  • Kierowcom wydaje się, że jako jedyni poruszają się z maksymalną dozwoloną prędkością na danej drodze i aby nie wykonywać zbyt wielu manewrów wyprzedzania, stale poruszają się lewym pasem jezdni. Nie biorą oni jednak pod uwagę sytuacji, w której drogą taką musiałby przejechać pojazd uprzywilejowany i właśnie w tych momentach na drodze robi się nagle bardzo ciasno i przejazd takiego pojazdu jest utrudniony.
  • Konieczność skorzystania z lewego pasa przy chęci wykonania skrętu w lewo. Kierowcy, często ci, którzy dobrze znają dane drogi w mieście, ustawiają się na lewym pasie, ponieważ wiedzą, że na kolejnym skrzyżowaniu będą skręcać w lewo. Często robią to zbyt wcześnie w celu „zarezerwowania sobie miejsca” i możliwości szybkiego przejechania na krótkotrwałym sygnale zielonym, pozwalającym na wykonanie manewru. Niestety paradoksalnie powoduje to zbyt wczesne utworzenie kolejki pojazdów po lewej stronie jezdni, przy pozostawieniu pustego prawego pasa.
  • Wyprzedzanie się samochodów ciężarowych. Częstym zjawiskiem, widocznym głównie na drogach ekspresowych i autostradach jest wyprzedzanie samochodu ciężarowego przez inną ciężarówkę. Manewr w przypadku tych pojazdów jest bardzo długotrwały i blokuje całkowicie jezdnię na kolejne minuty. Na niektórych drogach widoczne są znaki zakazujące wykonywanie tego typu manewrów przez ciężarówki, co jest w tym przypadku słusznym rozwiązaniem.
  • Powodem, dla którego jeszcze kierowcy decydują się na jazdę lewym pasem jest ich chęć pokazania się jako wprawnego i szybkiego kierowcy oraz egoizm i brak kultury. Nie zważają oni na to, że nie są jedynymi uczestnikami ruchu i utrudniają tym samym jazdę innym kierowcom. Często też, osoby poruszające się lewym pasem nie zdają sobie sprawy z popełnianego wykroczenia lub nie obawiają się konsekwencji, ponieważ nie są one w tym wypadku zbyt często egzekwowane. Karą, jaka może spotkać kierowcę poruszającego się lewym pasem jest mandat w wysokości od 20 do 500 zł i 2 punkty karne. Najwyższa kara spotka kierowcę, który jadąc lewym pasem utrudnia przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu.

Pamiętajmy, że lewy pas ruchu lub lewa jezdnia w przypadku dwujezdniowej lub szerszej drogi służą tylko i wyłącznie do wyprzedzania. Można z nich korzystać w innych, określonych przypadkach, jak np. korek lub ustawienie się na pasie do skrętu w lewo. Jednak w tym ostatnim przypadku można robić to w taki sposób aby nie utrudniać jazdy innym kierowcom i zajmować ten pas z odpowiednią prędkością w odpowiednim momencie.

Tę, jakże banalną zasadę, którą każdy z kierowców powinien mieć wpojoną od dzieciństwa, czyli poruszanie się prawą stroną drogi w Polsce, naprawdę warto stosować, nawet wtedy gdy mamy do dyspozycji więcej niż jeden pas ruchu w danym kierunku. Ułatwi to poruszanie się po drogach wszystkim uczestnikom ruchu i być może przyczyni się do zwiększenia zaufania na drodze.

marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Telefon: 790-747-360
Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation sp z o.o. sp. k. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość