Ładowanie...

Motocykle na buspasach - zmiana w organizacji ruchu w Warszawie

Przez - 06 kwietnia 2020
4,2/5
1 633
Motocykle na buspasach - zmiana w organizacji ruchu w Warszawie

25 lutego 2020 roku prezydent Rafał Trzaskowski podjął decyzję, że motocykliści będą mogli jeździć w stolicy po buspasach. Zmiany dotyczące organizacji ruchu i oznakowania zostaną wprowadzone w kwietniu i maju.

Pilotaż zakończony sukcesem

Zmiany są efektem pilotażu, który od maja 2018 roku do października 2019 roku był prowadzony w Warszawie. W tym okresie motocykliści mogli korzystać z buspasów na ulicy Radzimińskiej i al. Solidarności oraz na Trasie Łazienkowskiej. Projektowi towarzyszyła kampania informacyjna w mieście.

Prezydent Trzaskowski pozytywnie ocenił efekty drogowego eksperymentu. W komunikacie ratusza możemy przeczytać:

Motocykliści z odpowiednim poszanowaniem potraktowali przywilej jazdy po wydzielonych pasach, a ze strony kierowców autobusów komunikacji miejskiej nie mieliśmy uwag krytycznych.

Podobną opinię wyraził Tomasz Demiańczuk ze stołecznego ratusza, argumentując że na decyzję władz wpłynął brak niebezpiecznych zdarzeń z udziałem motocyklistów oraz pozytywny odbiór pomysłu przez kierowców.

Jak będzie wyglądać oznakowanie?

Warszawski ratusz podaje, że blisko 53 km korytarzy transportowych, po których dotychczas mogły poruszać się autobusy miejskie, taksówki i Miejski Transport Osób Niepełnosprawnych, zostanie dostosowanych do nowego rozwiązania. Na znakach pionowych, obok BUS, TAXI I MTON znajdziemy również dodatkowy - MOTOCYKLE.

Projekty organizacji ruchu są już gotowe i będą wdrażane po zaopiniowaniu przez policję w kwietniu i maju. Nowe oznaczenia znajdą się na ponad 20 ulicach, m.in. na Belwederskiej, Modlińskiej czy Alejach Jerozolimskich.

Jednak motocykliści muszą pamiętać, że po wszystkich buspasach będą mogli jeździć dopiero w momencie, gdy będą to dopuszczać znaki drogowe. Poruszanie się po nich wcześniej, zanim oznakowanie zostanie wprowadzone, będzie stanowić wykroczenie drogowe.

Buspasy dla motocyklistów w polskich miastach

W pracach nad realizacją projektu brało udział wiele podmiotów – m.in. Biuro Polityki Mobilności i Transportu, Zarząd Transportu Miejskiego, Fundacja Jednym Śladem oraz Inicjatywa „Motocykle na buspasy – Warszawa”.  Ta ostatnia zabiegała o zmianę przepisów u stołecznych władz przez blisko 10 lat, z czego ostatnie 5 było bardzo intensywne. Badania prowadzone w tym zakresie, jak również obserwacje prowadzone w miastach, gdzie wprowadzono taką zasadę pokazują, że motocykliści na buspasach oznaczają mniejsze korki i większe bezpieczeństwo.

Obecnie motocykliści mogą korzystać z buspasów w następujących miastach w Polsce:

- Kraków,

- Bydgoszcz,

- Łódź,

- Gdańsk,

- Rzeszów,

- Szczecin,

- Poznań,

- Kielce,

- Wrocław (tylko klasyczne buspasy, bez torowiska).

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość