Ładowanie...

Migające światła awaryjne

Przez - 16 września 2019
4,4/5
5 434
Migające światła awaryjne

Światła w naszych pojazdach są bardzo ważnym elementem języka wszystkich kierowców. Za pośrednictwem świateł jesteśmy w stanie komunikować się nie używając przy tym słów i nie wysiadając z pojazdu. 

Jak wiadomo światła awaryjne stanowią obowiązkowe wyposażenie każdego pojazdu. Włącza się je zupełnie innym przyciskiem i są w stanie działać nawet wtedy, kiedy silnik nie pracuje. Światła awaryjne, to nic innego jak system jednoczesnego uruchomienia się prawych i lewych kierunkowskazów. 

Zadaniem świateł awaryjnych jest przede wszystkim ostrzeganie innych kierowców ruchu drogowego przed występującym niebezpieczeństwem. Światła te warto jest włączyć w momencie, kiedy zbliżasz się do miejsca wypadku drogowego albo zatoru drogowego czyli tzw. korka, a poruszający się za tobą kierowcy mogą nie być świadomi tego, że będzie zachodziła konieczność nagłego zatrzymania się pojazdu. 

Uzasadnioną również sytuacją korzystania ze świateł awaryjnych będzie postój w miejscu niedozwolonym, kiedy był on spowodowany awarią naszego pojazdu np. na autostradzie czy też drodze ekspresowej. Ze świateł awaryjnych można też korzystać w trakcie postoju pojazdu na obszarze niezabudowanym w warunkach niedostatecznej widoczności. Warto wspomnieć o tym, że pojawiają się tutaj wyjątki – jeżeli samochód znajduje się poza drogą oraz gdy miejsce postoju jest dobrze oświetlone. 

Informujemy również o tym, że kierowca prowadzący autobus szkolny może korzystać ze świateł awaryjnych w momencie wsiadania i wysiadania dzieci z autobusu. W ten sposób ostrzega on pozostałych użytkowników ruchu drogowego przed możliwością wtargnięcia dziecka na jezdnię. Taka sama sytuacja dotyczy też kierowców, których pojazd jest przeznaczony do przewożenia osób niepełnosprawnych. 

Nieprawidłowe używanie świateł awaryjnych

Niestety kierowcom często zdarza się parkować swój pojazd w miejscach niedozwolonych używając przy tym świateł awaryjnych, a tym samym narażają się na wystawienie mandatu karnego w wysokości od 100 do 300 zł. W takiej sytuacji kierowcy łamią dwa przepisy – jeden za niestosowanie się do zakazu zatrzymania a drugi za nadużywanie świateł awaryjnych. 

Kolejnym błędem, jaki popełniają kierowcy jest uruchomienie świateł awaryjnych w pojeździe holującym. Poruszający się za pojazdem holowanym pojazd nie będzie w stanie się zorientować w kwestii najbliższych zamiarów holowanego pojazdu, ponieważ manewr skrętu, czy też próba wymijania jest sygnalizowana kierunkowskazem, który w momencie włączenia świateł awaryjnych będzie po prostu niewidoczny.

Kierowcy wykorzystują również włączenie świateł awaryjnych, kiedy chcą podziękować albo przeprosić za nieadekwatne zachowanie w ruchu drogowym. Takie postępowanie nie jest określone przepisami i nie możemy uznawać takiego wykorzystywania świateł awaryjnych za legalne. Na szczęście funkcjonariusze Policji przymykają oko na takie działanie i nie powinniśmy w takiej sytuacji otrzymać mandatu.

patrycja
Patrycja Chudzińska 48 posty
Z firmą związana od kilku lat. Zajmuje się głównie klientami biznesowymi, ale czasem napisze jakiś konkretny artykuł.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania