Ładowanie...

Międzynarodowe prawo jazdy

Przez - 12 czerwca 2020
4,4/5
4 026
Międzynarodowe prawo jazdy

Podróżowanie autem w granicach państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obwodu Gospodarczego czy Szwajcarii nie wymaga wyrabiania specjalnych pozwoleń, dlatego dokument o którym mowa w dzisiejszym artykule może wydawać się nieco archaiczny. Jednak będzie on przydatny dla osób, które planują dłuższy pobyt w Stanach Zjednoczonych, krajach Ameryki Południowej, Afryki lub Azji, ponieważ międzynarodowe prawo jazdy umożliwia legalne kierowanie pojazdami w państwach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej albo Genewskiej.

Kto może uzyskać międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy to odpis polskiego dokumentu, przetłumaczony na kilka języków, wydany w formie papierowej książeczki w formacie zbliżonym do paszportu. Zatem, może je uzyskać każda osoba posiadająca ważne polskie prawo jazdy – bez konieczności zdawania dodatkowych egzaminów.

Co istotne, międzynarodowe prawo jazdy nie funkcjonuje jako dokument samodzielny i uzyskuje ważność okazany razem z polskim prawem jazdy, dlatego wybierając się w dalszą podróż należy pamiętać o zabraniu kompletu dokumentów.

Dwa wzory międzynarodowego prawa jazdy

Na stronie ministerstwa dostępne są listy państw, które są stronami Konwencji Genewskiej (np. Ukraina, Białoruś, Turcja, Tunezja czy Izrael) lub Konwencji Wiedeńskiej (np. Argentyna, Egipt, Japonia, Kanada oraz USA) – dlatego warto się z nimi zapoznać przed złożeniem wniosku o międzynarodowe prawo jazdy. Jeśli cel naszej podróży nie znajduje się na żadnej z list, należy wysłać zapytanie do ambasady, ponieważ czasem trzeba wyrobić lokalny dokument, aby móc prowadzić pojazd na terenie danego państwa.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

Aby otrzymać międzynarodowe prawo jazdy, należy skierować się do starostwa powiatowego z przygotowanym wcześniej kompletem dokumentów:

- wypełniony wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, w którym należy określić wzór dokumentu (zgodny z Konwencją Genewską lub Konwencją Wiedeńską; można wyrobić obydwa równocześnie),

- aktualne zdjęcie w wymiarach 35x45mm oraz spełniające wszystkie wymogi dotyczące zdjęć do prawa jazdy,

- kopia aktualnego polskiego prawo jazdy,                 

- potwierdzenie opłaty za wydanie międzynarodowego prawa jazdy.

Sprawę można również załatwić za pośrednictwem pełnomocnika.

Czas oczekiwania na wydanie dokumentu wynosi do 3 dni roboczych od momentu złożenia kompletnego wniosku. Po odebraniu, międzynarodowy dokument jest ważny do 3 lat, ale nie dłużej niż krajowe prawo jazdy.

Gdy urzędnik odmówi wydania międzynarodowego prawa jazdy, można odwołać się od jego decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego w terminie 14 dni.

Ile kosztuje międzynarodowe prawo jazdy?

Opłata za wydanie dokumentu wynosi 35,50 zł. W przypadku, gdy został złożony wniosek o wydanie dwóch dokumentów, zgodnych z obydwiema konwencjami, opłata jest podwojona i wynosi 71 zł.

Zazwyczaj istnieją dwie możliwości zapłaty – przelew na konto starostwa lub osobiście w kasie starostwa.

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość