Ładowanie...

Kursant kontra egzaminatorka - wyrok NSA w sprawie kierunkowskazu

Przez - 04 marca 2020
4,3/5
2 977
Kursant kontra egzaminatorka - wyrok NSA w sprawie kierunkowskazu

Naczelny Sąd Administracyjny w Lublinie wypowiedział się właśnie w kwestii, która od lat dzieli doświadczonych kierowców. Lubelski sąd rozpatrywał sprawę przerwania egzaminu po niewłączeniu kierunkowskazu przez zdającego, przed wjazdem na rondo.

Nieudane podejście

Feralny egzamin miał miejsce w kwietniu 2017 roku na ulicach Lublina. Mężczyzna zdający egzamin otrzymał polecenie skręcenia na rondzie w lewo. Przed wjazdem na rondo zajął lewy pas i nie użył lewego kierunkowskazu, co egzaminatorka uznała za błąd. Gdy zdający opuszczał rondo, włączył prawy kierunkowskaz. Kilka chwil później przyszły kierowca znów znalazł się na tym samym rondzie i po raz kolejny został poproszony o skręcenie w lewo. Manewr wykonał tak samo, jak za pierwszym razem, czyli bez włączenia kierunkowskazu – co egzaminatorka ponownie uznała za błąd i poinformowała mężczyznę o negatywnym wyniku egzaminu na prawo jazdy.

Kursant kontra egzaminatorka

Mężczyzna nie zgadzał się z decyzją egzaminatorki odnośnie wyniku egzaminu, dlatego napisał zażalenie. Samorządowe Kolegium Odwoławcze przyznało mu rację, jednak to nie zakończyło sprawy, ponieważ egzaminatorka zaskarżyła decyzję i sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Tam ponownie przyznano rację kursantowi, jednak egzaminatorka dalej nie dawała za wygraną i tym sposobem sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wyrokiem prawomocnym zakończył spór pod koniec lutego 2020 r., oddalając skargę kobiety.

Decyzja

W uzasadnieniu wyroku WSA w Lublinie (Sprawa III SA/Lu 326/17), który podtrzymał NSA, czytamy:

„Dojeżdżając do ronda egzaminowany nie wykonywał (…) manewru zmiany kierunku jazdy. W tych warunkach zasygnalizowanie tego manewru lewym kierunkowskazem nie było wymagane. Jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego, przy wjeździe na rondo im. G. L. B. w L., egzaminowany nie musiał zmieniać ani kierunku jazdy, ani pasa ruchu. W związku z tym nie można mówić (…) o dwukrotnym błędnym wykonaniu przez egzaminowanego zadania.", oraz:

„(…) rondo należy traktować jako 'zwykłe' skrzyżowanie i włączenie powinno mieć miejsce w czasie zjeżdżania ze skrzyżowania. Wtedy występuje zmiana kierunku ruchu. Przy wjeździe na skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie następuje zmiana kierunku jazdy i brak podstaw, by zamiar wykonania takiego manewru należało wcześniej zasygnalizować”

 

Wyrok WSA dostępny jest na stronie: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/216D3D01A6

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość