Ładowanie...

Kto może kierować pojazdem uprzywilejowanym?

Przez - 16 grudnia 2021
4,4/5
5 965
Kto może kierować pojazdem uprzywilejowanym?

Aby móc kierować pojazdem uprzywilejowanym, należy uzyskać stosowne zezwolenie na jego prowadzenie. Może je uzyskać osoba, która ukończyła 21 lat, posiada odpowiednią kategorię prawa jazdy, ukończyła wymagany kurs oraz przeszła pozytywnie badania psychologiczne i lekarskie. 

Specyfika pojazdu uprzywilejowanego

Zgodnie z artykułem drugim Kodeksu Drogowego (art. 2, pkt. 38) pojazd uprzywilejowany to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Do tej grupy pojazdów zaliczamy także pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego.

Gdy na drodze pojawia się pojazd uprzywilejowany uczestnicy ruchu oraz inne osoby muszą ułatwić mu przejazd - poprzez usunięcie się z drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. Dodatkowo, kierowcy muszą pamiętać o zakazie wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zabudowanym. 

Kierowca pojazdu uprzywilejowanego - wymagania

Aby zostać kierowcą pojazdu uprzywilejowanego należy spełnić następujące wymogi: 

  • ukończenie 21 roku życia*,

  • posiadanie prawa jazdy odpowiedniej kategorii (w zależności od pojazdu),

  • uzyskanie zaświadczenia lekarskiego oraz pozytywny wynik badań psychologicznych świadczących o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych,

  • ukończenie kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi**,

  • posiadanie zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym. 

* Wymóg nie dotyczy funkcjonariuszy kierujących pojazdami Policji oraz Straży Granicznej, określonymi w prawie jazdy kategorii A.

**Wymóg nie dotyczy nie dotyczy m.in. funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz kierujących pojazdami ochotniczych straży pożarnych, ABW, CBA, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Więziennej oraz Inspekcji Transportu Drogowego. 

Kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi

Specjalny kurs przeprowadzany jest wyłącznie przez ODTJ (Ośrodki Doskonalenia Techniki Jazdy) stopnia wyższego, wpisane do rejestru właściwego wojewody. Kursy prowadzone są w zakresie określonym dla konkretnych kategorii prawa jazdy: 

  • A1, A2 i A 

  • B1, B i B+E;

  • C1, C1+E, C, C+E;

  • D1, D1+E, D i D+E.

Kurs A1, A2 i A trwają minimum 24 godziny (6 godzin zajęć teoretycznych i 18 godzin zajęć praktycznych); pozostałe trwają co najmniej 14 godzin (w tym 6 godzin zajęć teoretycznych i 8 godzin zajęć praktycznych) - każdy zakończony jest egzaminem. 

Ceny kursów wahają się pomiędzy 650 zł a 1500 zł - w zależności od ośrodka. 

Zezwolenie

Po uzyskaniu zaświadczenia o ukończeniu kursu, wraz z zaświadczeniem od lekarza i psychologa, należy skierować się do starostwa w celu uzyskania zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym. Starosta wydaje dokument na drodze decyzji administracyjnej, określając jego zakres oraz ważność na 5 lat. Koszt wydania zezwolenia to 50 zł. 

 

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania