Ładowanie...

Klimatyzacja zimą

Przez - 28 lutego 2019
4,4/5
525
Klimatyzacja zimą

Niektórym kierowcom korzystanie z klimatyzacji kojarzy się jedynie z upalnym okresem letnim i możliwością szybkiego ochłodzenia samochodu, dlatego podczas zimowych miesięcy zapominają oni o jej istnieniu w swoim samochodzie i nie widzą potrzeby korzystania z klimatyzacji.

Jednym z powodów powstrzymywania się od jej włączania jest również fakt, że włączona klimatyzacja w naszym aucie przyczynia się znacząco do wzrostu zużycia paliwa. Może ono wynosić od 0,3 l do 1,5 l na jedną godzinę pracy. Jest to, rzecz jasna, znaczący powód i dla większości wystarczający.

Jednak bardziej przekonujące wydaje się być to, że bezwzględne powstrzymywanie się od uruchamiania klimatyzacji w naszym samochodzie przez praktycznie połowę roku może przynieść więcej szkód, które finansowo zdecydowanie przekroczą koszty zużycia paliwa przez sporadyczne jej uruchamianie. Sprężarka, która smarowana jest olejem dostarczanym wraz z czynnikiem może szybko ulec awarii przy braku jej użytkowania a tym samym smarowania i nagłym włączeniu po tak długim czasie. Koszt naprawy zatartej sprężarki może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Klimatyzacja zimą jednak nie musi być włączana tylko ze względu na konieczność, gdyż może ona spełniać w tym czasie naprawdę wiele użytecznych funkcji. Jej włączenie w szybki i łatwy sposób pozwoli pozbyć się nagromadzonej w pojeździe wody. Zaparowane szyby po uruchomieniu klimatyzacji zostaną odparowane znacznie szybciej niż podczas stosowania samego nawiewu czy ogrzewania. Klimatyzacja upora się szybko także z problemem mokrej wykładziny pod dywanikami.

Oczywiście warunkiem koniecznym do spełnienia wszystkich tych funkcji jest prawidłowa eksploatacja klimatyzacji i systematyczne jej serwisowanie. Do najczęściej stosowanych praktyk związanych z dbałością o klimatyzację są: wymiana filtra kabinowego, czyszczenie kanałów powietrznych a także odgrzybianie parownika i wlotów powietrza. Nieco rzadziej cały układ należy oczyścić z wilgoci, a już naprawdę rzadko zaleca się wymianę filtra- osuszacza. Oczywiście w międzyczasie systematycznie należy uzupełniać czynnik chłodzący, aby klimatyzacja w ogóle działała.

Kierowcy, którzy nie wyobrażają sobie lata w samochodzie bez klimatyzacji powinni pamiętać o jej uruchamianiu także w porze zimowej, aby nie być zaskoczonymi przy próbie jej włączenia w cieplejsze dni.

marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Telefon: 790-747-360
Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail: kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation sp z o.o. sp. k. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość