Klimatyzacja zimą

▪ 28 lutego 2019 1 969 ⚡
4.4
Klimatyzacja zimą

Niektórym kierowcom korzystanie z klimatyzacji kojarzy się jedynie z upalnym okresem letnim i możliwością szybkiego ochłodzenia samochodu, dlatego podczas zimowych miesięcy zapominają oni o jej istnieniu w swoim samochodzie i nie widzą potrzeby korzystania z klimatyzacji.

Jednym z powodów powstrzymywania się od jej włączania jest również fakt, że włączona klimatyzacja w naszym aucie przyczynia się znacząco do wzrostu zużycia paliwa. Może ono wynosić od 0,3 l do 1,5 l na jedną godzinę pracy. Jest to, rzecz jasna, znaczący powód i dla większości wystarczający.

Jednak bardziej przekonujące wydaje się być to, że bezwzględne powstrzymywanie się od uruchamiania klimatyzacji w naszym samochodzie przez praktycznie połowę roku może przynieść więcej szkód, które finansowo zdecydowanie przekroczą koszty zużycia paliwa przez sporadyczne jej uruchamianie. Sprężarka, która smarowana jest olejem dostarczanym wraz z czynnikiem może szybko ulec awarii przy braku jej użytkowania a tym samym smarowania i nagłym włączeniu po tak długim czasie. Koszt naprawy zatartej sprężarki może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Klimatyzacja zimą jednak nie musi być włączana tylko ze względu na konieczność, gdyż może ona spełniać w tym czasie naprawdę wiele użytecznych funkcji. Jej włączenie w szybki i łatwy sposób pozwoli pozbyć się nagromadzonej w pojeździe wody. Zaparowane szyby po uruchomieniu klimatyzacji zostaną odparowane znacznie szybciej niż podczas stosowania samego nawiewu czy ogrzewania. Klimatyzacja upora się szybko także z problemem mokrej wykładziny pod dywanikami.

Oczywiście warunkiem koniecznym do spełnienia wszystkich tych funkcji jest prawidłowa eksploatacja klimatyzacji i systematyczne jej serwisowanie. Do najczęściej stosowanych praktyk związanych z dbałością o klimatyzację są: wymiana filtra kabinowego, czyszczenie kanałów powietrznych a także odgrzybianie parownika i wlotów powietrza. Nieco rzadziej cały układ należy oczyścić z wilgoci, a już naprawdę rzadko zaleca się wymianę filtra- osuszacza. Oczywiście w międzyczasie systematycznie należy uzupełniać czynnik chłodzący, aby klimatyzacja w ogóle działała.

Kierowcy, którzy nie wyobrażają sobie lata w samochodzie bez klimatyzacji powinni pamiętać o jej uruchamianiu także w porze zimowej, aby nie być zaskoczonymi przy próbie jej włączenia w cieplejsze dni.

4.4
marika
Marika Zgraja 149 postów
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.