Ładowanie...

Kara za parkowanie na trawniku

Przez - 21 listopada 2018
4,1/5
934
Kara za parkowanie na trawniku

Problemy z parkowaniem swoich pojazdów mają szczególnie kierowcy w większych miastach. Gęsto zabudowane osiedla czy kamienice w starszej części miasta posiadają jedynie ograniczoną ilość miejsc parkingowych lub przestrzeni przy ulicy, aby zaparkować swój samochód możliwie najbliżej wejścia do budynku. Dlatego niektórzy kierowcy w celu zaoszczędzenia następnego dnia czasu dojścia z mieszkania do auta, decydują się na wybieranie „alternatywnych” miejsc postojowych.

W takiej sytuacji mamy do czynienia z parkowaniem właściwie na każdej wolnej przestrzeni, bez względu na to czy jest to jakaś pozostałość trawnika w postaci ubitej ziemi, czy jednak nadal rośnie tam trawa lub da się dostrzec wystające z ziemi korzenie drzew. Niestety takie postępowanie nie tylko przyczynia się do niszczenia środowiska, jak i krajobrazu, ale również jest wykroczeniem podlegającym karze.

Zgodnie z Art. 144 Kodeksu Wykroczeń:

§ 1. Kto na terenach przeznaczonych do użytku publicznego niszczy lub uszkadza roślinność lub też dopuszcza do niszczenia roślinności przez zwierzęta znajdujące się pod jego nadzorem albo na terenach przeznaczonych do użytku publicznego depcze trawnik lub zieleniec w miejscach innych niż wyznaczone dla celów rekreacji przez właściwego zarządcę terenu, podlega karze grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§ 2. Kto usuwa, niszczy lub uszkadza drzewa lub krzewy stanowiące zadrzewienie przydrożne lub ochronne albo żywopłot przydrożny, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej odwołują się właśnie do powyższych przepisów, wystawiając mandaty i upominając kierowców. W roku 2018 przeprowadzono około 34 tysiące podobnych interwencji, co pokazuje, że kierowcy nagminnie przyczyniają się do niszczenia roślinności, parkując swoje samochody w nieprzystosowanych do tego miejscach.

Kiedy więc narażamy się na mandat? Możemy być prawie pewni, że ukarani zostaniemy za pojazd zaparkowany na jakimkolwiek trawniku, skwerze czy w ogrodzie. Ale także, jeżeli uszkodzimy korzenie drzewa wystające z gołej, ubitej ziemi. Jeżeli natomiast zaparkujemy na takim podłożu, na którym być może kiedyś znajdował się trawnik, ale teraz nie ma już po nim śladu, nie spotka nas sankcja. Do ukarania bowiem wymagane jest stwierdzenie skutku naszego postępowania, jakim jest uszkodzenie lub zniszczenie roślinności. Dlatego, jeżeli widzimy na potencjalnym miejscu postojowym choćby pojedyncze źdźbła trawy, nie likwidujmy tych resztek roślinności i nie narażajmy się na mandat, szukając innego miejsca do zaparkowania pojazdu.

Miejmy na uwadze również to, że funkcjonariusze nie są złośliwi, pilnując porządku i wyciągając od nad konsekwencje za pewne zachowania. Jeżeli sami nie zdyscyplinujemy się w tej kwestii, musimy ponosić odpowiedzialność zarówno za przewinienie jak i stan roślinności w naszych miastach.

marika
Marika 125 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Telefon: 790-747-360
Poniedziałek - Piątek 8:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail: kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 8:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation sp z o.o. sp. k. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość