Ładowanie...

Jeden egzamin teoretyczny na wszystkie kategorie

Przez - 09 maja 2019
4,4/5
2 461
Jeden egzamin teoretyczny na wszystkie kategorie

W ostatnim czasie do Ministerstwa Infrastruktury trafiła propozycja posła Jacka Wilka dotycząca egzaminu teoretycznego na prawo jazdy, który miałby być przeprowadzany tylko raz i obowiązywać na wszystkie kategorie prawa jazdy. Ministerstwo odpowiedziało już na tę interpelację.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda osoba, która chciałaby uzyskać prawo jazdy więcej niż jednej kategorii, za każdym razem musi przechodzić zarówno przez egzamin teoretyczny jak i praktyczny, niezależnie od tego czy posiada już jakieś uprawnienia czy też nie. Według w/w posła jest to rozwiązanie zupełnie zbędne i ma na celu jedynie zwiększanie wpływów do budżetu państwa poprzez opłacanie kolejnych egzaminów przez osoby chcące poszerzyć swoje uprawnienia.

Członek koła poselskiego Konfederacja swoje stanowisko argumentuje tym, że ustawa Prawo o ruchu drogowym, czyli powszechnie uznany kodeks ruchu drogowego, zawiera dokładnie takie same przepisy jeżeli chodzi o motocykl, samochód osobowy, ciężarówkę, czy autobus. Nie ma więc sensu za każdym razem weryfikować dokładnie tej samej wiedzy, która może zostać potwierdzona tylko jednym pozytywnie zakończonym egzaminem państwowym.

Ponadto poseł odwołuje się także do rowerzystów, którzy również mogą poruszać się po drogach bez jakichkolwiek uprawnień potwierdzonych zaliczeniem egzaminu teoretycznego czy praktycznego.

Ministerstwo jest jednak innego zdania i na tę propozycję wiceminister Andrzej Bittel odpowiada, że egzaminy dla poszczególnych kategorii różnią się między sobą. Różnice widoczne są również na egzaminie teoretycznym, który posiada część z tzw. pytaniami specjalistycznymi, które dotyczą właśnie tej jednej zdawanej kategorii. Jeżeli chodzi np. o egzamin teoretyczny na kategorię A, to możemy być pewni, że nie znajdziemy na nim pytań dotyczących samochodów ciężarowych. Taki system jest sprawiedliwy i odpowiednio weryfikuje wiedzę kandydata na kierowcę danej kategorii.

Kolejnym argumentem przeciwko wprowadzeniu tylko jednego egzaminu teoretycznego na wszystkie kategorie jest fakt, że przepisy nieustannie się zmieniają a kierowcy często zdobywają uprawnienia na kolejne kategorie pojazdów w dużym odstępie czasu, więc ich wiedza dotycząca aktualnie obowiązujących przepisów mogłaby być już nieaktualna.

Wiceminister broni się również przed oskarżeniem o spore wpływy do budżetu państwa, wynikające z przeprowadzania kolejnych egzaminów i uważa, że jest ono bezzasadne.

Na tę chwilę więc nie ma co liczyć na to, aby przepisy w tej kwestii uległy zmianie i jeżeli chcemy zdobyć uprawnienia na kolejne kategorie pojazdów, musimy liczyć się z obowiązkiem zaliczenia zarówno egzaminu teoretycznego jak i praktycznego.

marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość