Ładowanie...

Jazda rowerem po chodniku

Przez - 06 czerwca 2024
4,5/5
796
Jazda rowerem po chodniku

Sezon rowerowy został już dawno otwarty. Pod lodziarniami czy w parkach widać coraz więcej rowerzystów, jest to zdecydowanie najpopularniejszy środek transportu. Rower sprawdzi się w dużym zakorkowanym mieście czy w mniejszej miejscowości, w której nie ma komunikacji miejskiej. Rowerów na ulicach jest coraz więcej, więc warto odświeżyć swoją wiedze i być świadomym co możemy a czego nie poruszając się rowerem. W tym artykule odpowiemy na najbardziej nurtujące pytanie – czy rowerzysta może jechać po chodniku?

 

Umiesz jeździć na rowerze?

To pytanie może mieć dwa całkowicie różne znaczenia.
Jazda na rowerze jako umiejętność utrzymania równowagi, skręcania i balansowania ciałem, a po drugiej stronie znajomość przepisów ruchu drogowego i takich, które obowiązują stricte rowerzystów. Tak samo podczas jazdy samochodem. Dobry kierowca to nie taki, który umie odpalić samochód i jechać byle dojechać. Dobry kierowca cechuje się m. in. znajomością przepisów, płynną i spokojną, lecz pewną jazdą. Na rowerze znajomość przepisów i w konkretnych miejscach wzmożona czujność jest najważniejszym czynnikiem podczas jazdy. Zacznijmy zatem od kwestii, która jest najbardziej interesująca.

 

Czy rowerzysta może poruszać się po chodniku?

Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Na ogół wiemy, że nie może. Co więcej, podstawowe zasady ruchu są niemal identyczne jak te, które obowiązują kierowców.
Rower musi zostać zaopatrzony w obowiązkowe wyposażenie, a cyklista musi przestrzegać znaków oraz kodeksu ruchu drogowego – również ustąpić pierwszeństwa pieszym, którzy znajdują się na przejściu.

 

Istnieje kilka sytuacji, w których możemy poruszać się po chodniku:

  • Warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu np. silne opady, wiatr, ulewa itd.
  • Jeżeli jedziesz wzdłuż drogi, na której pojazdy rozwijają prędkość większą niż 50km/h a chodnik wynosi co najmniej 2 m. i nie ma wyznaczonej drogi rowerowej.
  • Podczas opiekowania się dzieckiem poniżej 10 roku życia.

 

Czy dzieci poniżej 10 roku życia mogą same jeździć na rowerze?

Mogą, lecz pod warunkiem, że jazda odbywa się po chodniku i pod opieką osoby dorosłej.
Co istotne, takie dziecko nie jest rowerzystą, a pieszymstąd musi poruszać się tylko po chodniku nawet jeżeli obok wyznaczona jest droga rowerowa. Ty jako opiekun musisz przy nim być w razie niebezpieczeństwa, co ważne nie musisz biec za odjeżdżającym na rowerku dzieckiem, możesz jechać koło niego na swoim własnym rowerze.
 

Osoby od 10 do 18 roku życia.

Jeżeli dziecko ma ponad 10 lat może samodzielnie poruszać się po publicznych drogach i ścieżkach. Warunek jest jeden – musi posiadać kartę rowerową. Karta rowerowa to dokument, który zezwala na korzystanie z roweru jako środka transportu po publicznych drogach dla osób od 10 do 18 roku życia. Osoby powyżej 18 roku nie potrzebują żadnych uprawnień do poruszania się na rowerze.

 

Strach czy zdrowy rozsądek?

Mimo jasnych przepisów wiele rowerzystów porusza się po chodnikach ze względu na obawę przed jadącymi samochodami po ulicy - tym bardziej gdy samochody jadą ze zwiększoną prędkością. Policyjne statystyki z roku 2023 wskazują, że najczęstszymi przyczynami wypadków jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu wobec rowerzystów oraz przez rowerzystów. Tak więc kierowcy pojazdów są najczęstszymi sprawcami, a zaraz po nich rowerzyści. W większych miastach są wydzielone drogi rowerowe, również takie jednokierunkowe wyznaczone bezpośrednio na drogach. Ważne, aby trzymać się prawej krawędzi zawsze, kiedy jest to możliwe. Z kolei jazda po ulicy wbrew pozorom może okazać się bezpieczniejsza.
Według statystyk więcej wypadków ma miejsce na drogach/przejazdach rowerowych, więc statystycznie jesteśmy bezpieczniejsi jadąc razem z samochodami – z pewnością łatwiej również takiego rowerzystę zauważyć. Mimo wszystko niechęć i strach pozostają na myśl o podróżowaniu po ulicy. Nierówny asfalt, dziury głębokości opony oraz poczucie zagrożenia - ponieważ jedyne co nas chroni to kask, o ile w ogóle jest na głowie…

 

Co grozi za nieuzasadnioną jazdę po chodniku?

Nieuzasadnione poruszanie się rowerem po chodniku podlega karze grzywny. Oczywiście jeżeli jedziemy powoli, uważnie, ostrożnie i obserwujemy co się dzieje, szansa na zatrzymanie przez służby z pewnością maleje. Jeżeli jednak wężykujemy między pieszymi, jedziemy znacznie szybciej niż powinniśmy, gwałtownie hamujemy to możemy liczyć się z karą grzywny wynoszącą do 300 zł.

 

Pamiętaj, żeby zawsze mieć oczy dookoła głowy, uważaj na przejazdach rowerowych – upewnij się, że zostałeś zauważony. Ustępuj pieszym i gdy naprawdę musisz jechać chodnikiem, nie jedź slalomem i uważaj na pieszych, bo to oni są u siebie.

 

jakub
Jakub Moskalik 30 posty
Pod osłoną nocy kreator artykułów oraz treści w mediach społecznościowych, za dnia opiekun naszych najlepszych klientów.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania