Ładowanie...

Jazda bez dokumentów od 1 października 2018

Przez - 29 czerwca 2018
4,9/5
14 864
Jazda bez dokumentów od 1 października 2018

Znany jest już termin zapowiadanej od dłuższego czasu i kilkukrotnie przekładanej ze względu na nieprawidłowe działanie systemu Cepik 2.0 zmiany przepisów dotyczącej możliwości prowadzenia pojazdów przez kierowców bez obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zakupu polisy OC.

Od 1 października 2018 roku kierowcy nie będą już karani mandatami za nieposiadanie przy sobie powyżej wymienionych dokumentów. Od tej pory funkcjonariusze podczas kontroli kierowcy będą w stanie sprawdzić wszystkie dane potwierdzające zarejestrowanie pojazdu oraz wykupione obowiązkowe ubezpieczenie w elektronicznej bazie danych.

Zgodnie z ustawą, zmiana została zapowiedziana z odpowiednim trzymiesięcznym wyprzedzeniem i zacznie obowiązywać właśnie od października. Do tego czasu kierowcy nadal mają obowiązek poruszania się z kompletem dokumentów, tj. prawem jazdy, dowodem rejestracyjnym oraz potwierdzeniem zakupu polisy ubezpieczeniowej. W razie nieposiadania przez kierowcę poszczególnych dokumentów, zostanie na niego nałożona kara jak dotychczas, w postaci mandatu w wysokości 50 zł za każde z brakujących dokumentów.

Pamiętajmy, że po wprowadzeniu zmian, kierowcy nadal będą zobowiązani do posiadania przy sobie dokumentu, potwierdzającego ich uprawnienia do kierowania pojazdem, czyli po prostu prawa jazdy. Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że trwają prace nad zniesieniem także tego obowiązku i jest spora szansa, że w dalszej przyszłości kierowcy nie będą musieli posiadać przy sobie nawet prawa jazdy. Taka zmiana jednak nie jest przewidziana na rok 2018.

Zważając na poprzednio wprowadzane zmiany i problemy z systemem Cepik 2.0, występujące podczas ich wdrażania, Minister zapewnia, że tym razem wszystko będzie działać prawidłowo. System jest sprawdzony i wszystkie dane zostały już wprowadzone, przesunięcie w czasie wynikało jedynie z konieczności przeszkolenia służb, które w głównej mierze będą korzystały z nowych udogodnień.

marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Telefon: 790-747-360
Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail: kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation sp z o.o. sp. k. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość