Ładowanie...

Jakie tablice rejestracyjne można spotkać na polskich drogach?

Przez - 10 listopada 2021
4,3/5
1 388
Jakie tablice rejestracyjne można spotkać na polskich drogach?

Jakie tablice rejestracyjne można spotkać na polskich drogach?

Tablice rejestracyjne dostępne w Polsce klasyfikowane są na podstawie rodzaju pojazdu, na którym są montowane oraz jego przeznaczenia.

Na drodze najczęściej możemy spotkać standardowe, zwyczajne tablice rejestracyjne koloru białego, z czarnym numerem oraz niebieskim paskiem po lewej stronie.

Tablice indywidualne – wyglądem nie różnią się od tablic zwyczajnych, natomiast właściciel sam ustala indywidualną treść np. pseudonim, warunkiem akceptacji takiej treści jest brak haseł obraźliwych czy tez wulgarnych.

Tablice tymczasowe, inaczej próbne, charakteryzujące się czerwonymi znakami na białym tle wydawane zazwyczaj na 30 dni, najczęściej mają zastosowanie w sytuacji, m.in.. gdy następuje wywóz pojazdu za granicę lub przejazd na terytorium Polski z miejsca zakupu czy też pojazd kierowany jest na badanie techniczne, po sprowadzeniu zza granicy.

Od 2019 roku na polskich drogach możemy zaobserwować także tablice profesjonalne – białe tło i zielone symbole, posiadaczami tablic profesjonalnych są sprzedawcy, producenci pojazdów oraz jednostki badawcze testujące pojazdy. Tablice profesjonalne zastąpiły wcześniej używane tymczasowe tablice badawcze. Ciekawostką dotyczącą tego rodzaju tablic jest możliwość użycia ich wielokrotnie na różnych pojazdach.

Kolejny rodzaj tablic, które możemy dostrzec na polskich drogach to tablice zabytkowe, które jak sama nazwa wskazuje, są dostępne dla pojazdów zabytkowych. Aby pojazd został zakwalifikowany jako zabytkowy musi spełnić pewne warunki: samochód musi być oryginalny w minimum 75%, starszy niż 25 lat oraz nieprodukowany przez co najmniej 15 lat. Tego typu tablice poznamy po kolorze – żółte tło z czarnymi znakami oraz charakterystycznym symbolem zabytkowego samochodu.

Tablice dla pojazdów bezemisyjnych poznamy po zielonym tle i czarnej czcionce. Dostępne są od początku 2020 roku dla wszystkich nowo rejestrowanych elektrycznych samochodów lub tych napędzanych wodorem. Aby otrzymać tego rodzaju tablicę, źródłem energii rejestrowanego pojazdu nie może być spalanie węglowodorów.

Tablice dyplomatyczne - przydzielone dla pojazdów przedstawicielstw i misji dyplomatycznych wyróżniają się niebieskim tłem, białą czcionką, a także zasobem numerów rejestracyjnych. Taki typ tablic najczęściej można spotkać w stolicy, gdyż jest to miejsce siedzib wielu placówek dyplomatycznych.

Pojazdy służb publicznych również odznaczają się swoimi tablicami, przypisane są do nich konkretne symbole dla danej instytucji.

Na polskich ulicach bardzo rzadko, ale nadal można spotkać pojazdy z tablicami z czarnym tłem i białą czcionką. Co więcej jazda z dawnymi, czarnymi tablicami jest nadal zgodna z prawem. Ich właścicielami są zazwyczaj osoby wpisane do dowodu rejestracyjnego oraz rejestrujące pojazd przed 1 maja 2020 roku.

Można przewidzieć, że z biegiem lat, wraz z rozpowszechnieniem pojazdów elektrycznych, liczba zielonych tablic rejestracyjnych na polskich drogach wrośnie. Inne, na przykład czarne tablice rejestracyjne będą stopniowo znikać.

 

dagmara
Dagmara Śmidowicz 19 posty
...
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość