Ładowanie...

Jaka kara grozi kierowcy uciekającemu przed policją?

Przez - 30 maja 2019
4,4/5
4 675
Jaka kara grozi kierowcy uciekającemu przed policją?

Całkiem niedawno, bo w połowie 2017 roku w kodeksie karnym pojawił się nowy rodzaj przestępstwa drogowego, jakim jest niezastosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego, wydanego przez funkcjonariusza.

Zgodnie z tym zapisem:

Art. 178b.

Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Kierowcy za ucieczkę przed policją nie otrzymają jedynie mandatu karnego, a będą musieli liczyć się z naprawdę surowymi konsekwencjami.

Warunki jakie muszą zostać spełnione aby do popełnienia takiego przestępstwa doszło, to wydawanie przez policję sygnałów dźwiękowych i świetlnych lub, w warunkach niedostatecznej widoczności, zastosowanie latarki z czerwonym światłem lub specjalnej tablicy ze światłem odblaskowym lub czerwonym. Zarówno pojazd osoby zatrzymywanej i pojazd służb, które dokonują zatrzymania, musi znajdować się w ruchu. Przepis nie dotyczy więc zwykłej kontroli drogowej, gdzie policjanci stoją przy drodze z zaparkowanym radiowozem, a dotyczy on pościgu. Rozpoczęcie pościgu przez policjanta, który wsiada do radiowozu, również jest podstawą do zastosowania w/w przepisu.

Policjanci nieumundurowani mogą dokonać takiego zatrzymania wyłącznie na obszarze zabudowanym. Muszą oni jednak w tym przypadku bezwzględnie okazać ważną legitymację służbową, nawet jeżeli zatrzymany o to nie poprosi. Jakie służby oprócz policji mogą dokonać zatrzymania poruszającym się radiowozem? Są to inspektorzy Transportu Drogowego, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz Straży Granicznej. Do tego grona nie zalicza się Straż Miejska.

Oprócz kary więzienia, jaka grozi za ucieczkę przed policją, na taką osobę może zostać sądownie nałożony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dotyczący wszystkich pojazdów wyposażonych w silnik, czyli nie tylko samochodu osobowego, ale także motocykla, quadu i motoroweru. Okres, na jaki może zostać nałożony zakaz waha się od 1 roku do nawet 15 lat. Osoba, wobec której wyciągane są konsekwencje prawne wynikające z art. 178b k.k wcale nie musi posiadać prawa jazdy.

Zważając na aktualne konsekwencje popełnienia tego przestępstwa, aż trudno uwierzyć, że jeszcze do niedawna niezatrzymanie się na sygnał policjanta, gdzie zarówno funkcjonariusze jak i osoba zatrzymywana znajdują się w ruchu, traktowane było jako wykroczenie, za które groziła jedynie grzywna i do 30 dni aresztu.

Dlaczego nastąpiły tak rygorystyczne zmiany tych przepisów? Ustawodawcy słusznie doszli do wniosku że tego typu sytuacje są ogromnym zagrożeniem życia i zdrowia zarówno dla kierowcy, funkcjonariuszy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Z tego względu należy wyciągać odpowiednie konsekwencje wobec tak skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy dopuszczają się ucieczki przed policją.

marika
Marika Zgraja 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania