Ładowanie...

Jak zachować się w przypadku kolizji drogowej?

Przez - 15 października 2020
4,4/5
4 122
Jak zachować się w przypadku kolizji drogowej?

W sytuacji stłuczki często stres może zablokować kierowców przez prawidłowym działaniem. Dlatego warto wiedzieć zawczasu co należy zrobić, gdy spowodujemy takie zdarzenie drogowe lub zostaniemy w nim poszkodowani.

Kolizja a wypadek drogowy – rozróżnienie

Na wstępnie warto przypomnieć, czym różni się kolizja od wypadku drogowego. Z kolizją mamy do czynienia wówczas, gdy nie ucierpiał żaden uczestnik ruchu drogowego, jednak zdarzenie to generuje mniej już bardziej dotkliwe straty materialne. Zwykle są to zatem wszelkiego rodzaju niegroźne stłuczki. O wiele poważniejszym zdarzeniem drogowym jest wypadek, ponieważ w jego wyniku co najmniej jeden z uczestników został ranny lub doszło do jego śmierci. 

Co zrobić w przypadku kolizji drogowej?

Przede wszystkim należy zachować spokój i opanować emocje – bez względu na to, kto zawinił. Po upewnieniu się, że w zdarzeniu nikt nie ucierpiał (żaden kierowca, pasażer ani inny uczestnik ruchu drogowego – przechodzień lub rowerzysta) i uszkodzone są jedynie pojazdy, wówczas należy usunąć je z drogi, aby nie tamowały ruchu i nie powodowały zagrożenia.

Gdy usunięcie samochodów z drogi nie jest możliwe, należy oznaczyć miejsce kolizji trójkątem ostrzegawczym – na autostradzie i drodze ekspresowej w odległości 100 metrów przed miejscem zdarzenia, na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym – 30-50 metrów, z kolei na terenie zabudowanym – przy lub na samochodzie, nie wyżej niż 1 metr nad ziemią. Należy pamiętać, że źle zabezpieczone miejsce kolizji może doprowadzić do innych, niebezpiecznych zdarzeń drogowych i jest karane mandatem.

Czy wzywanie policji na miejsce kolizji jest obowiązkowe?

W przypadku kolizji drogowej kluczową kwestią jest ustalenie sprawcy. Jeśli uczestnikom zdarzenia uda się dość do porozumienia odnośnie winy, nie ma potrzeby wzywania policji na miejsce zdarzenia, jednak trzeba wówczas spisać stosowne oświadczenie. Istnieją natomiast sytuacje, w których obecność służb mundurowych będzie konieczna, np.:

 • gdy jeden z uczestników kolizji jest pod wpływem alkoholu,
 • gdy któraś ze stron nie ma prawa jazdy lub ważnego dowodu rejestracyjnego,
 • gdy kierowca nie chce podać swoich danych podczas spisywania oświadczenia.

Jak spisać oświadczenie po kolizji drogowej?

Należy zacząć od tego, że całe oświadczenie powinien spisać sprawca zdarzenia – w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że mógłby on później wyprzeć się winy, pomimo widniejącego na dokumencie własnego podpisu. Warto również mieć zawsze przy sobie wydruk oświadczenia sprawcy kolizji, jeśli jednak nie posiadamy go przy sobie w momencie zdarzenia, można je skonstruować samodzielnie. W poprawnie spisanym oświadczeniu, w dwóch egzemplarzach powinny znaleźć się dane uczestników kolizji oraz szczegółowe informacje na temat zdarzenia, czyli:

 • Dane osobowe sprawcy i poszkodowanego (imię i nazwisko, adres, telefon, numer dowodu osobistego),
 • Informacje dotyczące dokumentów prawa jazdy kierowców (numer, kategoria, data ważności, adnotacja kto wydał dokument),
 • Numery rejestracyjne pojazdów,
 • Nazwa firmy ubezpieczeniowej oraz numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy,
 • Data i godzina zdarzenia oraz dokładne miejsce, gdzie doszło do kolizji,
 • Opis okoliczności zdarzenia - przyczyna kolizji (z jasnym wskazaniem, kto jest sprawcą) i wskazanie uszkodzeń pojazdów,
 • Informacja na temat świadków zdarzenia,
 • Podpisy kierowców na każdej stronie oświadczenia,
 • Dokumentacja fotograficzna – jeśli istnieje możliwość wykonania zdjęć.

Telefon do ubezpieczyciela

Po spisaniu oświadczenia należy poinformować swojego ubezpieczyciela o kolizji drogowej. W tym celu wystarczy zadzwonić na infolinię konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego i podać odpowiednie dane oraz krótki opis zdarzenia. Po przyjęciu zgłoszenia ubezpieczyciel wysyła rzeczoznawcę na miejsce postoju pojazdu osoby poszkodowanej, w celu wyceny szkód.

W przypadku ubezpieczenia OC szkodę należy zgłosić od razu po zdarzeniu, natomiast w przypadku ubezpieczenia AC – w ciągu 7 dni.

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania