Ładowanie...

Jak wyglądają badania lekarskie na prawo jazdy?

Przez - 16 września 2021
4,4/5
33 976
Jak wyglądają badania lekarskie na prawo jazdy?

Wykonanie badań lekarskich to obowiązek każdego kandydata na kierowcę – bez fachowej oceny stanu zdrowia nie zostaniemy dopuszczeni do egzaminów. Na czym polega takie badanie, ile kosztuje, jak długo jest ważne i gdzie można je wykonać?

Na czym polega badanie lekarskie na prawo jazdy?

Przebieg badania zależy od tego, na jaką kategorię będziemy zdawać egzamin na prawo jazdy oraz od indywidualnego stanu zdrowia. Podczas wizyty lekarz powinien ocenić kilkadziesiąt elementów, typu: badanie wzroku i słuchu, pomiar ciśnienia czy szczegółowy wywiad dotyczący chorób przewlekłych i przyjmowanych leków; jednak to od lekarza zależy szczegółowość i zakres przeprowadzonego badania.

Badanie przeprowadzane jest przez lekarza-orzecznika, posiadającego uprawnienia do wystawiania tego typu zaświadczeń lekarskich. Z reguły trwa kilka-kilkanaście minut i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. W większości przypadków postrzegane jest jako formalność, ponieważ rzadko kończy się negatywną oceną. W razie wątpliwości, lekarz może odesłać kandydata na kierowcę na specjalistyczne badania, które zadecydują o braku przeciwskazań zdrowotnych odnośnie prowadzenia pojazdów.

Jak długo ważne są badania na prawo jazdy?

Obecnie zaświadczenie dotyczące badania lekarskiego nie jest bezterminowe – a data jego ważności zależy od indywidualnych czynników. Od 2013 roku wprowadzono przepisy, które ustaliły maksymalny termin ważności badań, który wynosi 15 lat. Czas ten może być krótszy i jest to uzależnione od czynników takich jak: wiek kierowcy, kategoria prawa jazdy czy ogólny stan zdrowia.

Ile kosztują badania na prawo jazdy w 2021 roku?

Cena za badanie jest uregulowana prawnie i stała, wynosi 200 zł – zarówno dla osób, które odbywają kurs po raz pierwszy, jak i dla tych, które wykonują badanie po raz kolejny. Ze względu na ich obligatoryjność i dużą konkurencję, wiele ośrodków szkolenia kierowców zachęca kursantów specjalnymi zniżkami i rabatami, lub oferuje takie badanie w cenie kursu.

Gdzie zrobić badania na prawo jazdy?

Z reguły badania dla kandydatów na kierowców są przeprowadzane w szkole jazdy, do której zapisany jest kursant, co stanowi duże ułatwienie. Jeśli nie jest to możliwe, należy udać się do odpowiedniego Ośrodka Medycyny Pracy i umówić się samodzielnie.

Prawo jazdy a wada wzroku

Nie ma przeciwskazań do prowadzenia pojazdu dla osób noszących okulary korekcyjne – jednak na badanie należy je zabrać ze sobą i powiadomić lekarza o wadzie wzroku. Wówczas na otrzymanym zaświadczeniu znajdzie się adnotacją z informacją o wadzie. 

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania