Ładowanie...

Jak usunąć naklejkę z przedniej szyby samochodu?

Przez - 25 kwietnia 2019
4,4/5
7 255
Jak usunąć naklejkę z przedniej szyby samochodu?

W wielu państwach umieszczenie naklejek na przedniej szybie jest obowiązkiem właściciela pojazdu. W naszym kraju wymagania te dotyczą naklejki rejestracyjnej. Zgodnie z aktualnymi przepisami, właściciel pojazdu jest zobowiązany do jej zmiany w momencie, gdy po zakupie zarejestruje pojazd oraz założy nowe tablice rejestracyjne. 

Tablice rejestracyjne można w łatwy sposób odkręcić, natomiast problem zaczyna się pojawiać w momencie, kiedy chcemy ściągnąć nalepkę rejestracyjną – nalepka ta wykonana jest z wielowarstwowej samoprzylepnej folii, która trzyma się szyby bardzo skutecznie przez mocny klej, a w trakcie zdejmowania pozostawia po sobie brzydki i trudny do usunięcia ślad. W jaki sposób możemy pozbyć się owej naklejki, tak aby nie został po niej ślad a także jak go usnąć, kiedy jednak pozostanie na przedniej szybie? 

Podgrzanie szyby

Najskuteczniejszym sposobem pozbycia się możliwie dużej część naklejki, jest jej podgrzanie do dość wysokiej temperatury na przykład za pomocą domowej suszarki do włosów. Przez dobrych kilka minut kierujemy strumień ciepłego powietrza na naklejkę od wnętrza pojazdu. Pamiętajmy żeby nie ogrzewać tylko i wyłącznie w jednym miejscu, ponieważ może to spowodować pęknięcie szyby np. w okresie zimowym, kiedy temperatura powierza sięga 0 stopni Celsjusza. Zdecydowanie lepiej będzie ogrzewać nieco większą powierzchnię. 

W momencie, kiedy szyba jest już podgrzana, najlepiej będzie podważyć róg folii cienkim nożykiem albo za pomocą żyletki. Następnie chwytamy palcami za jej róg i powoli odrywamy naklejkę – pod wpływem wysokiej temperatury, naklejka powinna w łatwy sposób odejść od powierzchni szyby. 

Pozostałości na szybie

Kiedy usuwamy naklejkę z szyby może się zdarzyć, że na jej powierzchni pozostaną resztki kleju albo jej niewielkie fragmenty. W takiej sytuacji bardzo pomocna okaże się benzyna ekstrakcyjna bądź zmywacz do paznokci, który dostaniemy w każdej drogerii. Nasączoną szmatką wycieramy pozostałości, które występują na szybie. Nie wykonujemy tego przy zamkniętych drzwiach ze względu na występowanie szkodliwych oparów. 

Gdzie umieścić nową naklejkę i co grozi za jej brak?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 roku w sprawie rejestracji oraz oznaczania pojazdów, każdy właściciel samochodu ma obowiązek przyklejenia naklejki wewnątrz pojazdu, w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Przypominamy również o tym, że za brak naklejki rejestracyjnej grozi zabranie dowodu rejestracyjnego, ponieważ auto będzie traktowane w taki sposób, jakby nie zostało dopuszczone do ruchu. Naruszenie obowiązku posiadania naklejki z nr rejestracyjnym stanowi wykroczenie, za co funkcjonariusz Policji może nałożyć na nas mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. bez punktów karnych. 
 

patrycja
Patrycja Chudzińska 48 posty
Z firmą związana od kilku lat. Zajmuje się głównie klientami biznesowymi, ale czasem napisze jakiś konkretny artykuł.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania