Ładowanie...

Jak sprawdzić, czy autobus, którym jedzie nasze dziecko, jest bezpieczny?

Przez - 22 stycznia 2019
4,3/5
2 770
Jak sprawdzić, czy autobus, którym jedzie nasze dziecko, jest bezpieczny?

Rozpoczął się sezon ferii zimowych dla poszczególnych województw w naszym kraju. Wielu rodziców wysyła swoje dzieci w tym czasie na zimowiska. Na wycieczkę wyruszają oni zazwyczaj ze szkoły lub innych placówek, do których uczęszczają dzieci. Takie instytucje nie dysponują niestety własnymi autobusami, dlatego też są one wynajmowane od innych firm zajmujących się przewozami. Nie zawsze wiadomo zatem, czy dany autokar spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa oraz w jakim właściwie jest stanie technicznym i czy jest to potwierdzone właściwymi dokumentami.

Zanim wsadzimy nasze dziecko do takiego autobusu, istnieje możliwość zweryfikowania wszystkich tych danych. Wystarczy, że poznamy numer rejestracyjny pojazdu, którym dzieci mają udać się na zimowy wyjazd. Taki numer, na naszą prośbę, powinien nam udostępnić organizator wycieczki jeszcze przed jej rozpoczęciem.

Gdy już uzyskamy taki numer rejestracyjny lub samodzielnie odczytamy go z tablic rejestracyjnych tuż przed odjazdem, możemy w szybki i łatwy sposób sprawdzić historię pojazdu i informacje o jego stanie technicznym czy wykupionym ubezpieczeniu. Wystarczy, że będziemy mieli dostęp do internetu w swoim smartfonie i skorzystamy z aplikacji Bezpieczny Autobus, zaproponowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Usługa jest bezpłatna i dostępna dla wszystkich na stronie internetowej aplikacji.

Po wpisaniu na stronie w odpowiednie miejsce numeru rejestracyjnego pojazdu i kliknięciu opcji „Sprawdź autobus”, wyświetlą nam się wszystkie informacje dotyczące tego pojazdu tj.:

- informacja o przeprowadzonym badaniu technicznym wraz z datą ważności badania;

- zapis o zarejestrowaniu, wyrejestrowaniu lub kradzieży pojazdu;

- dane odnośnie wykupionego ubezpieczenia OC wraz z datą lub informacja o jego braku;

- ostatni stan licznika przebiegu pojazdu, zanotowany podczas przeglądu technicznego;

- świadectwo homologacji;

- inne dane techniczne autobusu np. liczba miejsc, dopuszczalna ładowność

Informacje zawarte w tej bazie pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a więc mamy pewność, że są one wiarygodne i aktualne, ponieważ ten rejestr aktualizowany jest na bieżąco. Według zapewnień Ministerstwa Cyfryzacji, możemy sprawdzić każdy pojazd zarejestrowany w Polsce, przeznaczony do przewozu większej ilości osób, włączając w to autokary oraz busy.

Jeżeli po sprawdzeniu autobusu, którym ma poruszać się nasze dziecko odkryjemy w systemie jakieś niezgodności lub nie znajdziemy informacji odnośnie np. ważnej polisy ubezpieczeniowej, możemy zwrócić się do przewoźnika lub organizatora wycieczki z prośbą o przedstawienie stosownych dokumentów lub wyjaśnienie niezgodności. Jeżeli nie uzyskamy zadowalającej odpowiedzi, lepiej nie ryzykować, wsadzając dziecko do niepewnego pojazdu, gdyż może się okazać, że zupełnie nie nadaje się on do poruszania po drogach lub firma przewozowa, od której samochód został wynajęty jest fikcyjna.

Historia zna już takie przypadki, kiedy to policja podczas rutynowej kontroli pojazdu w czasie wycieczki zatrzymywała autobus, nie wyrażając zgody na kontunuowanie jazdy ze względu na jakieś nieścisłości w dokumentach. Oczywiście lepiej, jeżeli taka sytuacja ma miejsce jeszcze przed wyruszeniem w trasę, jednak i to generuje pewne straty, powoduje problemy i rozczarowanie naszych pociech. Dlatego właśnie warto zapobiegać i sprawdzając wcześniej dany autobus, nie dopuszczać do nieścisłości przed wyjazdem.

marika
Marika Zgraja 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania