Ładowanie...

Jak powinna wyglądać kontrola drogowa?

Przez - 14 sierpnia 2019
4,3/5
3 607
Jak powinna wyglądać kontrola drogowa?

W związku z nadchodzącym długim weekendem, na ulicach na pewno przybędzie patroli drogowych, przeprowadzających kontrole drogowe. Zarówno kierowcy, jak i policjanci mają swoje prawa i obowiązki, o których niestety czasem zdarza im się zapomnieć podczas rutynowej kontroli. Warto wiedzieć, co robić, a czego nie wolno obu stronom w takiej sytuacji, aby kontrola przebiegła spokojnie i bez większych komplikacji.

Kto w ogóle uprawniony jest do przeprowadzenia takiej kontroli drogowej? Oprócz oczywiście policji takie uprawnienia posiadają także: inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, celnicy (funkcjonariusze służby celno-skarbowej) i funkcjonariusze Straży Granicznej (na terenie całego kraju, nie tylko w strefie przygranicznej), strażnicy miejscy i gminni (w przypadku naruszenia przez kierowcę ściśle określonych przepisów), na terenie lasów i parków narodowych będą to strażnicy leśni i funkcjonariusze straży parku, a wobec żołnierzy i pojazdów wojskowych mogą to być również żołnierze Żandarmerii Wojskowej.

Jeżeli chodzi o organ, który najczęściej przeprowadza takie kontrole, czyli policję, są pewne określone zasady zatrzymania kierowcy do kontroli. Chodzi tutaj o umundurowanie samego policjanta. Policjant na służbie, wyposażony w kompletny strój, może nas zatrzymać wszędzie i nie potrzebuje do tego specjalnych sygnałów, wystarczy czytelny gest ręką. Natomiast policjant nieumundurowany, zgodnie z prawem, może to zrobić jedynie na terenie zabudowanym, sygnalizując kierowcy przy pomocy specjalnego „lizaka” lub w przypadku gorszej widoczności, latarki, że ten ma się zatrzymać na poboczu do kontroli.

Policjant zatrzymując kierowcę do kontroli powinien przedstawić swój stopień służbowy imię i nazwisko oraz poinformować kierowcę o przyczynie zatrzymania pojazdu do kontroli. Funkcjonariusz ma prawo sprawdzić dokumenty auta, kierowcy oraz wszystkich pasażerów a także skontrolować stan trzeźwości kierowcy i pasażera, jeżeli podejrzewa, że ten mógł prowadzić pojazd. Jest on także uprawniony do kontroli stanu technicznego pojazdu i sprawdzenia zapisów tachografu w ciężarówce.

Co obowiązuje kierowcę podczas takiej kontroli? Po pierwsze, powinien uważnie słuchać poleceń policjanta, a także pozostać w pojeździe, trzymając ręce na kierownicy, dopóki funkcjonariusz nie wyda innego polecenia.

Jakie prawa ma kontrolowany kierowca? Jeżeli kontrolę przeprowadza nieumundurowany policjant, kierowca ma prawo poprosić go o okazanie legitymacji i zapisać widniejący na niej numer służbowy. Jeżeli policjant jest nieumundurowany, musi okazać taką legitymację kierowcy przed rozpoczęciem kontroli.

Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów w pojeździe przed podejściem policjanta, gdyż może to zostać mylnie zinterpretowane jako np. próba sięgnięcia po broń lub ukrycia nielegalnych przedmiotów takich jak narkotyki. Kierowca ma prawo nagrać przebieg interwencji, o ile nie utrudni to policjantom wykonywania czynności służbowych. Rozpowszechnianie takich materiałów jest natomiast kwestią prawnie wątpliwą, dlatego nie radzimy robić tego bez konsultacji z prawnikiem. Pod żadnym pozorem nie należy nakłaniać policjanta do zmiany decyzji ani składać dwuznacznych propozycji, które mogłyby zostać potraktowane jako łapówka. Nie należy również dyskutować z funkcjonariuszami, nawet jeżeli uważamy, że nie mają racji, co do przedstawianych nam zarzutów. Jeżeli chcemy sprawę rozwiązać w sądzie, lepiej zostawić argumenty broniące nas w tej sprawie dla siebie i skonfrontować je z notatkami policjantów właśnie przed sądem.

marika
Marika Zgraja 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania