Ładowanie...

Jak poradzić sobie ze stresem podczas egzaminu na prawo jazdy?

Przez - 29 października 2020
4,5/5
51 679
Jak poradzić sobie ze stresem podczas egzaminu na prawo jazdy?

Wiemy, że nadmierny stres potrafi sparaliżować nawet najlepiej przygotowanego kursanta, dlatego dziś zamieszczamy 7 kluczowych wskazówek, jak psychicznie i fizycznie przygotować się do egzaminu na prawo jazdy.

 

1. Wybierz odpowiednią dla siebie porę egzaminu

Zapisując się na egzamin w ośrodku WORD zwykle możesz wybrać godzinę jego przeprowadzenia. Każda osoba ma inne preferencje, ponieważ inaczej oceniamy wydolność organizmu podczas dnia. Przykładowo, jeśli wiesz, że nie jesteś rannym ptaszkiem, zrezygnuj z egzaminu w porannych godzinach. Jeśli natomiast czujesz, że od momentu wstania z łóżka Twój stres związany z egzaminem będzie tylko narastał – zrezygnuj z godzin popołudniowych, aby nie potęgować zdenerwowania.

2. Zadbaj o odpowiednią regenerację organizmu

Niezależnie od pory przeprowadzanego egzaminu, zadbaj dzień wcześniej o odpowiednią regenerację organizmu. Kluczową kwestią będzie odpowiednia ilość snu. W dniu egzaminu warto zjeść lekkostrawny posiłek, ponieważ jego brak może wpłynąć na obniżenie koncentracji lub inne, niekorzystne dla kierowcy objawy. Co istotne, jednak nie dla wszystkich oczywiste – przed egzaminem nie „dodajemy sobie odwagi” poprzez spożywanie alkoholu lub innych substancji odurzających, w tym również silnych leków uspokajających, które mogą wpłynąć negatywnie na naszą ocenę sytuacji.

3. Przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty

Pamiętaj, że na egzaminie musisz mieć przy sobie dokument (dowód osobisty lub paszport), który umożliwi identyfikację tożsamości. Jeśli nie będziemy go mieć przy sobie, egzaminator ma obowiązek odmówić przeprowadzenia egzaminu. Dodatkowo, jeśli w orzeczeniu lekarskim stwierdzono, że możemy kierować pojazdem tylko w okularach lub szkłach kontaktowych, to również musimy je mieć ze sobą na egzaminie.

4. Nie traktuj egzaminatora jak wroga

Rozpoczynając jazdę z egzaminatorem, pomyśl że jest on po prostu pasażerem, któremu zaoferowałeś podwózkę i chcesz bezpiecznie dotrzeć do celu. Jeśli nie rozumiesz jego poleceń, nie krępuj się zapytać. Możesz również głośno komentować co robisz lub zamierzasz zrobić w danej sytuacji, jeśli czujesz, że to Ci to pomoże.

5. Myśl pozytywnie

Egzamin praktyczny to już ostatni krok na Twojej drodze po prawo jazdy. Udało Ci się przejść przez wewnętrzny i państwowy egzamin teoretyczny, a Twój instruktor dopuścił Cię do egzaminu w WORD –  to dowodzi, że jesteś gotowy/gotowa, aby zdobyć uprawnienia kierowcy. Pomyśl o tym wsiadając za kółko z egzaminatorem i uwierz w swoje umiejętności!

6. Bądź punktualny

Nie możesz się spóźnić, ale też nie przyjeżdżaj za wcześniej – najlepiej stawić się w ośrodku WORD około 15 minut przed rozpoczęciem egzaminu. Zbyt wczesne pojawienie się w miejscu egzaminowania i oczekiwanie na swoją kolej w otoczeniu innych zdających może spotęgować stres.

7. Nie bój się stresu

Minimalny stres pomaga się lepiej skoncentrować i wzmacnia czujność, zatem nie ma nic złego w tym, że czujesz się lekko zdenerwowany tuż przed egzaminem. Ważne jednak, aby stres nie przejął kontroli nad Twoim myśleniem i zachowaniem.

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania