Ładowanie...

Jak odwołać się od wyniku egzaminu na prawo jazdy?

Przez - 02 listopada 2018
4,4/5
23 587
Jak odwołać się od wyniku egzaminu na prawo jazdy?

Wśród zdających egzamin praktyczny na prawo jazdy nadal niestety jest spory odsetek osób, które kończą go z wynikiem negatywnym. Większość z osób egzaminowanych zdaje sobie sprawę z popełnionych błędów i godzi się z wynikiem egzaminu, próbując podszlifować swoje umiejętności i podchodząc do egzaminu w późniejszym czasie po raz kolejny. Są wśród nich jednak takie osoby, które zupełnie nie zgadzają się z opinią egzaminatora albo mają zastrzeżenia do samej jego postawy lub przebiegu egzaminu. To właśnie ci najczęściej decydują się na złożenie skargi na egzaminatora lub odwołanie od przebytego egzaminu.

Skargę taką można złożyć w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego, w którym odbywał się egzamin państwowy w ciągu 14 dni od daty jego przeprowadzenia. Skarga powinna zostać złożona za pośrednictwem dyrektora ośrodka, który następnie przekazuje ją wraz z wszystkimi dokumentami i zapisem elektronicznym egzaminu praktycznego do marszałka województwa, odpowiedzialnego za rozpatrywanie takich spraw i wydawanie prawomocnych decyzji, dotyczących egzaminów.

Marszałek może na podstawie takiej skargi unieważnić egzamin praktyczny, jeżeli został on przeprowadzony niezgodnie z przepisami i wynikłe nieprawidłowości miały wpływ na jego wynik. Egzamin zostaje unieważniony, co oznacza, że przeprowadza się go ponownie na koszt wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. W toku takiej procedury odwoławczej nie można natomiast uzyskać zmiany wyniku egzaminu praktycznego na pozytywny.

Nieco rzadszym przypadkiem, jednak oczywiście możliwym, jest złożenie skargi na postawę egzaminatora bez względu na wynik egzaminu państwowego. Jeżeli nie mamy zatem wątpliwości odnośnie uzyskanego wyniku egzaminu, możemy zaskarżyć niestosowne lub niekulturalne zachowanie egzaminatora w trakcie jego trwania. Skargę taką składamy u przełożonego naszego egzaminatora, czyli również u dyrektora ośrodka.

Warto jednak dobrze przemyśleć i przedyskutować z instruktorem słuszność takiej decyzji, ponieważ może ona znacząco wpłynąć na reputację i karierę pracownika WORD. Nie należy także wyolbrzymiać swoich oskarżeń i koloryzować ich uzasadnień, ponieważ cały przebieg egzaminu wraz z dźwiękiem jest zapisany w formie nagrania wideo, które łatwo może zweryfikować nasz osąd.

Jak poprawnie złożyć odwołanie aby zostało ono przyjęte?

Przede wszystkim należy pamiętać o obowiązkowym terminie 14 dni od dnia przeprowadzonego egzaminu, kiedy można złożyć taką skargę. Odwołanie musi być w formie pisemnej złożone osobiście lub za pośrednictwem poczty pod adresem wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego i skierowane do dyrektora placówki, w której odbywaliśmy egzamin. W dokumencie powinniśmy dokładnie opisać sytuację egzaminacyjną lub zachowanie egzaminatora, z którą/ym się nie zgadzamy i jeżeli kwestionujemy wynik egzaminu, należy swoje stanowisko właściwie uzasadnić.

Formalne warunki, o których należy pamiętać to sporządzenie pisma w trzech egzemplarzach. Jedną kopię zachowujemy dla siebie, jedna zostaje w ośrodku u dyrektora, czyli niejako pośrednika, który trzecią kopię dokumentu wysyła w terminie 14 dni do Urzędu Marszałkowskiego, który rozpatrzy naszą skargę.

Nie możemy również zapomnieć o zawarciu w swoim odwołaniu wszelkich niezbędnych danych tj. daty, danych osobowych osoby egzaminowanej, danych wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego oraz Urzędu Marszałkowskiego, będącego głównym adresatem pisma. Po opisaniu całej sytuacji i uzasadnieniu swojej decyzji, możemy dopisać adnotację z prośbą o zapoznanie się z nagraniem wideo z naszego egzaminu. Możemy także określić, w jaki sposób chcielibyśmy otrzymać odpowiedź w tej sprawie, listownie czy telefonicznie, nie zapominając oczywiście o podaniu wraz ze swoimi danymi właściwego numeru telefonu. Na końcu oczywiście nie zapomnijmy się własnoręcznie podpisać!

W sporządzanym piśmie możemy odnieść się do przepisów zawartych m.in. w Art. 67, 68 i 72 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.

marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość