Ładowanie...

Jak działały pierwsze nawigacje samochodowe?

Przez - 29 listopada 2021
4,3/5
1 335
Jak działały pierwsze nawigacje samochodowe?

Dziś nawigacja samochodowa kojarzy nam się nierozłącznie z systemem GPS (Global Positioning System), czyli systemem nawigacji satelitarnej opracowanym przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, korzenie tego pomysłu sięgają o wiele dalej, niż mogłoby nam się wydawać. 

 

Nawigacja w stylu vintage - Plus Fours Routefinder

Przed czasem internetowej rewolucji, nieodłącznym elementem każdego kierowcy, który decydował się na dłuższą trasę poza miejscem swojego zamieszkania była mapa. Nie każdy jednak radził sobie z jej rozczytywaniem - dlatego w 1920 roku na rynku pojawił się Plus Fours Routefinder, który wyglądem przypominał dzisiejsze smartwatche, tylko w zdecydowanie bardziej oldschoolowej wersji. Mechanizm jego działania był bardzo prosty - za pomocą dwóch pokręteł można było ręcznie przesuwać w ramce fragmenty mapy opisanej trasy. Niestety, wynalazek okazał się zbyt innowacyjny (lub znalazł zbyt mało chętnych nabywców, gdyż wówczas nie było zbyt wielu kierowców) i nie zyskał popularności w swoich czasach - dziś jednak stanowi ciekawy przypadek gadżetu, który zdecydowanie wyprzedził swoją epokę. 

 

Lata 30. XX wieku i Iter Avto

Iter Avto pojawił się dekadę później i był bardziej zaawansowaną wersją Plus Fours Routefindera - również fragmenty mapy były mocowane na zwojach, które można było przeglądać w tarczy “zegarka”, czy też prowizorycznego ekranu. Przewaga polegała na tym, że urządzenie było większe, dzięki czemu kierowca mógł dokładniej zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi trasy. Dodatkowo, nie trzeba było przewijać ręcznie zwoju mapy, gdyż był on podłączony do prędkościomierza auta i przesuwał się odpowiednio ze wzrostem prędkości pojazdu. 


Dziś trudno nam wyobrazić sobie takie analogowe rozwiązania, ponieważ większość osób posługuje się systemami nawigacji dostępnymi w telefonie, wbudowanymi w kokpit samochodu lub zewnętrznymi urządzeniami nawigacji GPS. Dzięki nim zaplanowanie najlepszej trasy zajmuje kilka-kilkanaście sekund. Te jednak zaczęły się rozwijać i upowszechniać dopiero w latach 90. XX wieku. 

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość