Ładowanie...

Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem w samochodzie?

Przez - 01 czerwca 2020
4,4/5
4 273
Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem w samochodzie?

Zapewnienie bezpieczeństwa podróży najmłodszym pasażerom to moralny i prawny obowiązek każdego kierowcy. O ile dla innych pasażerów jest jasne, że w samochodzie powinien zająć miejsce i zapiąć pasy bezpieczeństwa – o tyle dla dzieci nie jest to ani oczywiste, ani de facto możliwe, bo pasy nie są dostosowane do ich wzrostu. Dlatego konieczny jest zakup fotelika samochodowego.

Przewożenie dziecka w samochodzie – przepisy

W treści przepisów ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, od 15 maja 2015 roku istnieje obowiązek przewożenia dziecka w foteliku, w zależności od wzrostu, a nie wieku dziecka. Zgodnie z tym prawem, w foteliku muszą podróżować osoby niepełnoletnie, które nie przekroczyły bariery 150 cm wzrostu (wcześniej obowiązywało to dzieci poniżej 12 roku życia). Wyjątkiem są dzieci o wzroście powyżej 135 cm, które z uwagi na wagę i wzrost nie mieszczą się w żadnym z dostępnych na rynku fotelików – wówczas mogą one podróżować zapięte 3-punktowym pasem na tylnym siedzeniu.

Dodatkowo, w przepisach kodeksu ruchu drogowego mowa jest o dopasowaniu fotelika do masy i wzrostu dziecka oraz zamontowaniu go w sposób zgodny z zaleceniami producenta. Z kolei sam fotelik musi spełniać wymogi unijne oraz posiadać certyfikat ECE R44-03 lub ECE R44-04.

Mandat za nieprawidłowe przewożenie dziecka

Przewożenie dziecka bez fotelika samochodowego lub w inny nieprawidłowy sposób (np. w foteliku zamontowanym na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, z aktywną poduszką powietrzną) grozi otrzymaniem mandatu w wysokości 150 zł oraz 6 punktami karnymi.

Jaki fotelik samochodowy wybrać?

Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka przede wszystkim należy sprawdzić, czy posiada on niezbędne certyfikaty (najlepiej wydane przez ADAC), które informują o przeprowadzonych testach zderzeniowych i wytrzymałości. Ponadto, powinien spełniać standardy bezpieczeństwa zgodne z przyjętą przez Komisję Europejską regulacją i-Size, która obowiązuje od 9 lipca 2013 roku.  Po upewnieniu się, że wybrany fotelik spełnia standardy bezpieczeństwa, należy odpowiednio dopasować go do jego wagi, wzrostu i wieku dziecka. Przed zakupem warto przymierzyć go do samochodu, aby sprawdzić czy jest kompatybilny z siedzeniami i czy można go stabilnie zamontować w pojeździe.

Najbezpieczniejsze miejsce do montażu fotelika

Niewątpliwie najbezpieczniejszym miejscem do montażu fotelika w samochodzie jest fotel środkowy tylnej kanapy, ponieważ jest najmniej narażony na efekty zderzeń bocznych. Jednak często konstrukcja pojazdów sprawia, że niemożliwe jest zamontowanie tam fotelika ze względu na brak wmontowanego złącza ISOFIX lub 3-punktowych pasów bezpieczeństwa. W tym wypadku pozostaje instalacja fotelika na tylnym miejscu pasażera, za miejscem pasażera z prawej strony – co umożliwi kontakt wzrokowy z dzieckiem oraz zapewni większe bezpieczeństwo podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu. Gdy podróżujemy z dwójką dzieci, następny fotelik należy zamontować za fotelem kierowcy.

Fotelik montować tyłem czy przodem do kierunku jazdy?

Rozwiązanie, które zakłada montowanie fotelików tyłem do kierunku jazdy przeznaczone jest dla najmłodszych dzieci, z uwagi na to, że posiadają one inną budowę ciała niż osoby dorosłe, przez co głowa i szyja są znacznie bardziej zarażone na wszelkie urazy. Foteliki przystosowane do takiego montażu znacznie lepiej ochronią dziecko podczas zderzenia czołowego. Eksperci zalecają, aby dzieci nawet do 4 roku życia były przewożone tyłem do kierunku jazdy. 

angelina
Angelina 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość