Ładowanie...

Ile kosztuje prawo jazdy w 2024 roku?

Przez - 28 marca 2024
4,3/5
686
Ile kosztuje prawo jazdy w 2024 roku?

Ile kosztuje prawo jazdy w 2024 roku?
Dużo czy mało – wiadomo, to zależy. Zmiany w cenach nie są duże, biorąc pod uwagę poprzedni rok. Choć ceny nie zmieniły się drastycznie, to warto przeprowadzić małą analizę i zaktualizować wiedzę na temat cen, kiedy w grę wkracza prawo jazdy. Prawo jazdy w Polsce robi każdy, można już powiedzieć, że prawko w prezencie na 18-stkę to tradycja narodowa😉 Nawet jeżeli w tak młodym wieku nie czujemy lub nie potrzebujemy prawka, to ta chęć lub potrzeba na pewno przyjdzie z czasem.

A więc zacznijmy może od kosztów, które będziemy musieli wziąć na klatę jeszcze przed samym kursem.
Żeby w ogóle móc rozpocząć przygodę z prawem jazdy będziemy potrzebowali orzeczenie lekarskie. Z reguły to szkoła jazdy dysponuje miejscem oraz lekarzem uprawnionym do przeprowadzenia takiego badania. Więc chociaż szukanie i umawianie się mamy z głowy. Cena takiego badania jest uregulowana prawnie i wynosi ona 200zł. Niektóre szkoły jazdy ‘’dorzucają’’ się do tych badań, jeżeli już jesteśmy zapisani w danej szkole.
Kolejną opłatę, którą warto załatwić na wstępie to fotograf. Chociaż tutaj możemy trochę zaoszczędzić ze względu na aplikacje mobilne, które posiadają wbudowane narzędzia do robienia zdjęć paszportowych. Takie zdjęcie możemy przesłać drogą internetową do urzędu. Wyrabiając dokumentację przez Internet, zdjęcie fizyczne musielibyśmy zeskanować, żeby przesłać je jako plik, więc w przypadku wyrabiania prawka przez Internet wspomniane wyżej aplikacje zaoszczędzą nam czas oraz pieniądze. Jednak, jeżeli wolimy oldschool, a sesja u fotografa to czysta przyjemność to możemy przygotować się na wydatek rzędu od 50 zł.

Dobrze więc, a zatem pierwsze kroki oraz wydatki za nami, a przed nami największa bomba – kurs.
Podczas odkładania środków na rzecz prawa jazdy bądź ‘’podarowania’’ prawa jazdy rozchodzi się tak naprawdę o kwotę kursu. Cena kursu jest wysoka, ale jest to najważniejsza część drogi do uzyskania prawa jazdy. Cena kursu, choć na pozór wysoka to po przeanalizowaniu jest to zrozumiałe i adekwatne. Szkoła z reguły zaopatruje nas we wszystkie materiały dydaktyczne (testy, wykłady, e-booki czy podręczniki) a jeżeli nie zaopatruje, to wpadaj do nas, z wielką przyjemnością zapewnimy Ci wszystkie potrzebne materiały do nauki. Oprócz przygotowania merytorycznego szkoła uczy nas jeździć, można powiedzieć, że wykupujemy dostęp do samochodu z paliwem na 30 godzin jazdy oraz do instruktora, który będzie tylko do naszej dyspozycji. Instruktor od podstaw będzie uczył nas jazdy po drogach publicznych i wałkował z nami wszystkie techniki bezpieczeństwa oraz bezpiecznej jazdy. Bądź co bądź również po części za nas odpowiada, przy instruktorze z automatu czujemy i mamy czuć się bezpiecznie — ufamy mu, że w razie naszego błędu lub pomyłki on uratuje sytuację. W skład tej kwoty wchodzą również (często bądź nie zawsze): podstawienie pojazdu na egzamin państwowy, darmowa dodatkowa godzina jazd oraz egzaminy wewnętrzne, które trzeba zdać, żebyśmy mogli pozytywnie ukończyć kurs i zapisać się na część oficjalną.
Więc o jakiej kwocie mówimy?
Przeanalizowaliśmy ceny kursów na prawo jazdy kat. B w kilku z największych miast w Polsce i bez zaskoczenia – wygląda to różnie. Kwoty zależne są od oferty szkółki, renomy, zdawalności oraz lokalizacji. W tej branży najbardziej liczy się zdawalność, więc rywalizacja na rynku jest zacięta.

  • Ceny za kurs zaczynają się od nawet 2600 zł – takie ceny kursów odnotowaliśmy w miastach wojewódzkich: kujawsko-pomorskim oraz łódzkim.
  • Drożej robi się w dolnośląskim i wielkopolskim: uśredniając 2800-3100 zł 
  • Najdrożej w mazowieckim i małopolskim: 3100 – 3300 zł i w górę.

W naszym serwisie prowadzimy ranking szkół jazdy podzielony na miejscowości, a pozycja szkoły zależy od opinii wystawionych przez kursantów. Na pewno odwiedzenie rankingu rzuci większe światło na to co tak naprawde oferują dane szkółki i pomoże w wyborze ośrodka szkoleniwego.

Skoro największy wydatek mamy za sobą to teraz ten najbardziej stresujący – egzaminy państwowe.

  • Opłaty za egzamin w placówkach WORD wynoszą 200 zł za egzamin praktyczny oraz 50 zł za egzamin teoretyczny.

Udało się! Egzamin zdany, lecz to nie koniec…

  • Mimo że to kolejna opłata, to umówmy się, że to najlepsza z możliwych opłat – wydanie dokumentu prawa jazdy – 100,50 zł

Po wydaniu dokumentu prawa jazdy – oficjalnie jesteś kierowcą!
Naciesz się tym, bo na horyzoncie pojawia się samochód i wszystkie opłaty z nim związane😉
Podane kwoty dotyczą egzaminu na kat. B i odnoszą się do największych miast w podanych województwach.

Podsumowując – koszt wyrobienia prawa jazdy od badań do wydania ‘’plastiku’’ wyniesie nas około 3600 - 3800 zł – oczywiście biorąc pod uwagę rozbieżne ceny kursów oraz zdanie egzaminu za pierwszym razem. Każdy kolejny egzamin i dodatkowa jazda kosztują. Więc zdając egzamin ‘’od strzała’’ powinniśmy zmieścić się w podanych widełkach. Jednak do tej kwoty zalecamy dodać 200 zł na dodatkowe godziny jazdy przed egzaminem. Od ukończenia kursu do egzaminu państwowego w dużym mieście na termin ze spokojem poczekamy miesiąc. Przez tak odległe terminy kursanci prawie zawsze decydują się na dokupienie dodatkowych godzin na dzień lub kilka godzin przed egzaminem.

jakub
Jakub Moskalik 19 posty
Pod osłoną nocy kreator artykułów oraz treści w mediach społecznościowych, za dnia opiekun naszych najlepszych klientów.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania