Ładowanie...

Historia sygnalizacji świetlnej

Przez - 21 października 2021
4,3/5
2 499
Historia sygnalizacji świetlnej

W dzisiejszych czasach światła drogowe znajdują się na prawie każdym skrzyżowaniu i ciężko wyobrazić sobie ulice bez nich. Kto wymyślił idee świateł? Gdzie zainstalowano pierwsze z nich? W dzisiejszym artykule przedstawimy historię sygnalizacji świetlnej.

Zanim światła pojawiły się w formie takiej, jaką znamy dzisiaj ruchem kierowali mundurowi. W 1868 roku przed brytyjskim parlamentem pojawiły się pierwsze z nich w formie semaforu, sterowanego przez policjanta. Pomysł na ich projekt pochodził od inżyniera związanego ze stosunkowo popularnym już wtedy transportem kolejowym. Były one zasilane gazowo i w tym też można upatrywać przyczyn ich krótkiego żywota jako że urządzenie eksplodowało po roku działania. Pomimo tej historii, takie światła znalazły szerokie zastosowanie w miastach Stanów Zjedonoczonych. Jednak na prawdziwą rewolucję trzeba było jeszcze troche poczekać.

W 1912 roku wynaleziono pierwsze światła zasilane energią elektryczną. Niecałe 10 lat później zastosowano automatyczne urządzenie z zainstalowanym licznikiem czasowym, odpowiedzialnym za zmianę świateł. Wtedy też stanęły one na centralnym skrzyżowaniu w amerykańskim Detroit, uważanym ówcześnie za najbardziej zatłoczone automobilami na świecie. Co ciekawe pierwotnie były to dwa światła, zielone i czerwone, żółte zostało dodane latach.

W Polsce historia świateł drogowych ma swój początek w roku 1926. Wówczas to właśnie na rogu Alei Jerozolimskich i Marszałkowskiej w Warszawie stanęło pierwsze urządzenie automatycznie kierujące ruchem. W naszym kraju także na początku światła miały tylko dwie barwy, trzecia została wprowadzona w 1934 roku.

Z biegiem lat sygnalizacja świetlna była udoskonalana i będąc  coraz bardziej niezawodną. Jak w każdej dziedzinie techniki, rozwój komputerów sprawił że stała się ona jeszcze bardziej autonomiczna i skuteczna. Dziś nadal testuje się i wprowadza nowe rozwiązania, np. sekundniki wskazujące kiedy zmieni się światło. Kiedy znów będziemy narzekać stojąc w korku pamiętajmy, że sygnalizacja świetlna przebyła długą drogę i jest dziś o wiele doskonalsza niż na początku jej historii.

wojtek
Wojtek Hoffmann 2 posty
...
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania