Ładowanie...

Duże zmiany w Kodeksie Drogowym – jakie przepisy wchodzą w życie 1 czerwca 2021?

Przez - 31 maja 2021
3,9/5
4 274
Duże zmiany w Kodeksie Drogowym – jakie przepisy wchodzą w życie 1 czerwca 2021?

1 czerwca 2021 wchodzą w życie zapowiadane od dawna zmiany w Kodeksie Drogowym. Objęły kilka istotnych sytuacji na drogach i dotyczą nie tylko kierujących, ale również pieszych. 

Poprawa bezpieczeństwa pieszych

Zgodnie z nowymi regulacjami, pierwszeństwo na przejściu dla pieszych będą mieli nie tylko piesi znajdujący się na nim, ale również ci dopiero na nie wchodzący. Obecnie kierowcy zbliżając się do przejścia dla pieszych musza zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Od czerwca kierowca dodatkowo będzie musiał zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić pieszego na niebezpieczeństwo oraz ustąpić pierwszeństwa osobie dopiero wchodzącej na przejście. Warto jednak dodać, że nowelizacja dotycząca ustąpienia pierwszeństwa osobom wchodzącym na przejście nie będzie dotyczyła tramwajów.

Zakaz korzystania z telefonów komórkowych

Nowe przepisy wprowadzają zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych upośledzających prawidłową percepcję podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych, w sposób który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji.

Zrównanie limitów prędkości

Nowelizacja zakłada także obniżenie dopuszczalnej prędkości pojazdów poruszających się na obszarze zabudowanym w godzinach nocnych. Dotychczas ta prędkość wynosiła 60 km/h w godzinach 23:00- 5:00 oraz 50km/h w pozostałych godzinach. Po zmianie ograniczenie do 50km/h będzie obowiązywało przez całą dobę. Tym samym Polska przestanie być wyjątkiem wśród krajów UE – dotychczas byliśmy jedynym krajem, w którym przepisy pozwalały na szybszą jazdę w nocy niż w dzień.

Koniec z tzw. jazdą na zderzaku - obowiązek zachowania bezpiecznego odstępu

Od 1 czerwca 2021 roku obowiązkiem kierowców będzie zachowanie odpowiedniego dystansu między samochodami, ponieważ zbyt mały odstęp często bywa przyczyną niebezpiecznych zdarzeń drogowych, zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu (wg policyjnych statystyk, co piąty wypadek lub kolizja na autostradzie spowodowany był przez niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu). Zgodnie z nowymi regulacjami, na drogach ekspresowych i na autostradach wyrażona w metrach bezpieczna odległość między pojazdami ma wynosić połowę aktualnej prędkości, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Oznacza to, że kierowca jadący np. 120km/h musi jechać 60 m za poprzedzającym pojazdem, a jadący 140km/h – 70m, itd.

Ile wyniosą mandaty za niestosowanie się do tych przepisów?

  • Mandat za nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu przed przejściem dla pieszych wynosi 350 zł. 
  • Mandat za tzw. jazdę na zderzaku może wynieść nawet 500 zł.
  • Wysokości mandatów dla pieszych wahają się obecnie od 50 zł do 100 zł - jeszcze nie wiadomo, ile będzie wynosił mandat za korzystanie z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię.
  • Z kolei mandaty za przekroczenie prędkości wynoszą:
Przekroczenie prędkości Wysokość mandatu   Punkty karne
do 10 km/h 50 zł  - 
od 11 do 20 km/h od 50 do 100 zł 2
od 21 do 30 km/h od 100 do 200 zł 4
od 31 do 40 km/h od 200 do 300 zł 6
od 41 do 50 km/h od 300 do 400 zł 8
powyżej 51 km/h od 400 zł do 500 zł 10

Ponadto, za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, kierowcy grozi zatrzymanie prawa jazdy na okres 3 miesiący. 

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość