Ładowanie...

Czym są „yellow boxy” na polskich skrzyżowaniach?

Przez - 24 lipca 2019
4,3/5
1 525
Czym są „yellow boxy” na polskich skrzyżowaniach?

Ministerstwo infrastruktury, na wzór innych europejskich miast, zaproponowało przetestowanie pewnego rozwiązania, które teoretycznie miałoby przyczynić się do zmniejszenia korków i ilości stłuczek, do których dochodzi często w większych miastach.

Mimo tego, że w ustawie Prawo o ruchu drogowym możemy znaleźć wyraźny zapis w Art. 25. pkt. 4., mówiący o tym, że:

Kierującemu pojazdem zabrania się:

  1. wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

Dodatkowo taryfikator mandatów za „Naruszenie przez kierującego zakazu wjeżdżania na skrzyżowanie, jeśli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy” przewiduje karę w postaci 2 punktów karnych i mandatu w wysokości 300 zł, kierowcy nadal uporczywie naruszają ten przepis, licząc na to, że im szybciej wjadą na skrzyżowanie tym szybciej je opuszczą.

Niestety to bardzo często przyczynia się do zablokowania ruchu dla innych pojazdów na skrzyżowaniu, a tym samym zwiększenia zatoru drogowego i poirytowania reszty kierowców. W takich sytuacjach nierzadko też dochodzi do stłuczek, które jeszcze bardziej komplikują sprawę zatłoczonego skrzyżowania w środku miasta.

W fazie testów jest obecnie rozwiązanie zaproponowane przez ministerstwo, które miałoby ten problem zniwelować. Są to mianowicie tzw. „yellow boxy”. Są one niczym innym jak siatką żółtych linii, umieszczoną na środku skrzyżowania, w miejscu, które powinno pozostać puste. Instrukcja dla kierowców jest dosyć jasna- jeżeli widzisz, że nie zdołasz opuścić miejsca na skrzyżowaniu, oznakowanego żółtą kratką, po prostu na nie nie wjeżdżasz.

Tego typu oznakowanie, mające rozładować ruch w większych miastach, jest obecnie testowane w Szczecinie. Dodatkowo prowadzona jest tam kampania informacyjno-edukacyjna, mająca wskazać kierowcom właściwy sposób poruszania się na skrzyżowaniach.

To, czy projekt na stałe zagości wśród przepisów drogowych zależne będzie od doświadczeń i opinii uzyskanych z miast, w których rozwiązanie zostanie wypróbowane.

marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość