Czym różni się samochód do nauki jazdy od cywilnego auta?

▪ 01 października 2020 7 568 ⚡
4.4
Czym różni się samochód do nauki jazdy od cywilnego auta?

Na pytanie postawione w tytule tego artykułu na pewno sporo osób udzieliłoby odpowiedzi – „eLką”, czyli białą literą L w niebieskim kwadracie, umieszczoną na dachu pojazdu. Byłaby to poprawna odpowiedź, jednak nie wyczerpująca – ponieważ poza widocznym oznakowaniem, auta do nauki jazdy przechodzą pewne modyfikacje wewnętrzne, które umożliwiają kursantom (i poniekąd instruktorom) naukę oraz zdanie egzaminu w bezpiecznych warunkach.

Każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę z prawem jazdy wie, że początki bywają trudne, dlatego samochody do nauki jazdy zostały wyposażone w dodatkowy komplet pedałów pod stopami siedzącego na prawym fotelu instruktora. Dysponuje on zwykle pedałem sprzęgła i hamulca, czasem także gazu – aby w razie niebezpiecznej sytuacji na drodze spowodowanej przez kursanta móc natychmiast przejąć kontrole nad pojazdem i go zatrzymać. Dodatkowe pedały są bezpośrednio połączone z tymi znajdującym się po stronie kierowcy – zatem gdy instruktor naciska jeden z nich, te po stronie kursanta pracują w identyczny sposób.

Innym dodatkowym elementem montowanym w samochodach do nauki jazdy są dodatkowe lusterka wsteczne dla instruktorów oraz specjalne nakładki na lusterkach bocznych, umożliwiające obserwowanie sytuacji za samochodem. Podczas jazdy autem obserwacja otoczenia jest kluczowa, dlatego zadbano o to, aby dwie pary oczu mogły monitorować przestrzeń nie tylko przed, ale także po bokach i na tyłach samochodu podczas nauki wykonywania manewrów drogowych.

Warto również dodać (choć uwaga ta nie dotyczy samochodów szkół jazdy, w których przeprowadzane są kursy), że w autach wykorzystywanych w trakcie egzaminu państwowego na prawo jazdy znajdują się kamery rejestrujące jego przebieg – następnie nagranie to może stanowić dowód w sprawie skargi składanej przez kursanta w celu podważenia końcowej oceny.

Na koniec wróćmy jeszcze do najbardziej charakterystycznego elementu wyróżniającego auta do nauki jazdy – czyli niebieskiej, kwadratowej tablicy z białą literą „L” umieszczanej na dachu pojazdu. Obowiązek takiego oznakowania nakłada Kodeks Drogowy. Ten z daleka widoczny znak ma za zadanie ostrzegać innych użytkowników drogi, że w pojazd prowadzony jest przez początkującego kierowcę. Zgodnie z przepisami, kierujący pojazdem przejeżdżając obok „eLki” lub jadąc za nią, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność.

4.4
angelina
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.