Ładowanie...

Czym różni się samochód do nauki jazdy od cywilnego auta?

Przez - 01 października 2020
4,4/5
6 279
Czym różni się samochód do nauki jazdy od cywilnego auta?

Na pytanie postawione w tytule tego artykułu na pewno sporo osób udzieliłoby odpowiedzi – „eLką”, czyli białą literą L w niebieskim kwadracie, umieszczoną na dachu pojazdu. Byłaby to poprawna odpowiedź, jednak nie wyczerpująca – ponieważ poza widocznym oznakowaniem, auta do nauki jazdy przechodzą pewne modyfikacje wewnętrzne, które umożliwiają kursantom (i poniekąd instruktorom) naukę oraz zdanie egzaminu w bezpiecznych warunkach.

Każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę z prawem jazdy wie, że początki bywają trudne, dlatego samochody do nauki jazdy zostały wyposażone w dodatkowy komplet pedałów pod stopami siedzącego na prawym fotelu instruktora. Dysponuje on zwykle pedałem sprzęgła i hamulca, czasem także gazu – aby w razie niebezpiecznej sytuacji na drodze spowodowanej przez kursanta móc natychmiast przejąć kontrole nad pojazdem i go zatrzymać. Dodatkowe pedały są bezpośrednio połączone z tymi znajdującym się po stronie kierowcy – zatem gdy instruktor naciska jeden z nich, te po stronie kursanta pracują w identyczny sposób.

Innym dodatkowym elementem montowanym w samochodach do nauki jazdy są dodatkowe lusterka wsteczne dla instruktorów oraz specjalne nakładki na lusterkach bocznych, umożliwiające obserwowanie sytuacji za samochodem. Podczas jazdy autem obserwacja otoczenia jest kluczowa, dlatego zadbano o to, aby dwie pary oczu mogły monitorować przestrzeń nie tylko przed, ale także po bokach i na tyłach samochodu podczas nauki wykonywania manewrów drogowych.

Warto również dodać (choć uwaga ta nie dotyczy samochodów szkół jazdy, w których przeprowadzane są kursy), że w autach wykorzystywanych w trakcie egzaminu państwowego na prawo jazdy znajdują się kamery rejestrujące jego przebieg – następnie nagranie to może stanowić dowód w sprawie skargi składanej przez kursanta w celu podważenia końcowej oceny.

Na koniec wróćmy jeszcze do najbardziej charakterystycznego elementu wyróżniającego auta do nauki jazdy – czyli niebieskiej, kwadratowej tablicy z białą literą „L” umieszczanej na dachu pojazdu. Obowiązek takiego oznakowania nakłada Kodeks Drogowy. Ten z daleka widoczny znak ma za zadanie ostrzegać innych użytkowników drogi, że w pojazd prowadzony jest przez początkującego kierowcę. Zgodnie z przepisami, kierujący pojazdem przejeżdżając obok „eLki” lub jadąc za nią, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność.

angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania