Ładowanie...

Czy zakaz parkowania w odległości do 10 metrów od skrzyżowania ma uzasadnienie?

Przez - 14 lutego 2019
4,2/5
41 954
Czy zakaz parkowania w odległości do 10 metrów od skrzyżowania ma uzasadnienie?

Bardzo często spotykamy się na drodze z sytuacją, w której zbliżamy się do skrzyżowania a widoczność na nim jest zupełnie ograniczona przez zaparkowane zbyt blisko samochody. Niestety mimo istniejących przepisów, spora grupa kierowców nic sobie z tego nie robi i parkuje po prostu tam, gdzie jest to „w miarę dozwolone” lub jedni idą w ślady drugich, zupełnie zapominając o zasadach ruchu drogowego. Przepisy skonstruowane są w jakimś konkretnym celu, a niestety nie wszyscy je respektują.

Jeżeli w danym miejscu na drodze nie został ustawiony żaden znak zakazujący pewnych czynności, to kierowcom zdarza się zapominać, że oprócz znaków drogowych obowiązują ich jeszcze przepisy ruchu drogowego, które niestety bagatelizują, często narażając się w ten sposób na mandat. Wśród tych przepisów znaleźć można np. ten odnośnie zatrzymywania się w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania:

Art. 49. 1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:

1) na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania;

2) na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem

Ustawodawcy raczej nie podali tej odległości bezpodstawnie. W założeniu, ma ona zapewnić dostateczną widoczność kierowcom w tych miejscach, wymagających zachowania szczególnej ostrożności. Pojazdy zaparkowane zbyt blisko skrzyżowania stanowią ogromne zagrożenie, zwłaszcza dla pieszych i rowerzystów, którzy nagle wyłaniają się zza nich przed maskę samochodu pokonującego krzyżówkę.

Gdy już dochodzi do niebezpiecznych sytuacji w takich miejscach, zazwyczaj winę zrzuca się na kierującego pojazdem, który pokonując skrzyżowanie, powinien zachować większą ostrożność. Niestety bardzo często jest on niemal bezradny i naprawdę spostrzega innego uczestnika ruchu lub pojazd na drodze poprzecznej w ostatnim momencie.

Problemu w takich miejscach nie stanowią jedynie samochody dostawcze o większych gabarytach, a wszystkie, nawet niewielkie osobówki. Samochód zaparkowany w odległości mniejszej niż 10 metrów od skrzyżowania stwarza naprawdę duże zagrożenie i nierzadko zderzenia pieszych z pojazdami w takich okolicznościach kończą się tragicznie. Sugerowana odległość 10 metrów jest wystarczającą do tego, aby nasz kąt widzenia był dostateczny i umożliwiał obserwację ruchu na skrzyżowaniu oraz reagowanie na czas.

Wiadomo, że kierowcy parkują zazwyczaj tam, gdzie znajdą miejsce, szczególnie w większych miastach. Nie wolno nam jednak ignorować przepisów i narażać na niebezpieczeństwo innych uczestników drogi., nawet jeżeli zmuszeni jesteśmy pozostawić swój pojazd nieco dalej od miejsca docelowego. Za niestosowanie się do przepisów dotyczących parkowania narażamy się również na karę w postaci mandatu.

marika
Marika Zgraja 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania