Ładowanie...

Czy warto zmieniać opony na zimowe?

Przez - 26 października 2021
4,3/5
900
Czy warto zmieniać opony na zimowe?

 

Czy warto zmieniać opony na zimowe?


Zima w Polsce ma wiele obliczy. Nie tylko śnieg czy lód mają wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Jak co roku, w okresie jesienno-zimowym, gdy poranki stają się coraz chłodniejsze, a dni krótsze, posiadaczom samochodów nasuwa się pytanie: czy to odpowiedni czas na zmianę opon na zimowe?

Cztery niepozorne, gumowe walce to podstawa, na której opiera się wiele systemów bezpieczeństwa w samochodzie. To właśnie opony są elementem, który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Biorąc pod uwagę bezpieczną jazdę, nie jest wskazane czekanie aż spadnie pierwszy śnieg. Optymalnym momentem do wymiany opon na zimowe, jest ten w którym zaczynamy odnotowywać utrzymujące się temperatury poniżej 7 stopni Celsjusza.

Dzięki odpowiednim materiałom, konstrukcji oraz technologii produkcji, zimowe ogumienie znacznie lepiej niż letnie będzie zachowywać się w niskich temperaturach oraz niesprzyjających warunkach. Opony zimowe wyposażone są w głębokie rowki i żebra na bieżniku, zapewniające dobrą jazdę podczas opadów deszczu i śniegu. Większa ilość nacięć zapewnia elastyczność i podatność na ugięcia. Różnica między oponami letnimi, a zimowymi dotyczy także składu surowcowego z którego zostały stworzone, te skonstruowane do jazdy zimą, w swoim składzie wzbogacane są dodatkami takimi jak np. oleje naturalne czy krzemionka, poprawiająca elastyczność ogumienia.

W przeciwieństwie do opony letniej – opony zimowe nie twardnieją pod wpływem niskich temperatur, zapewniając tym samym dobrą przyczepność w warunkach niesprzyjających. Lepsza przyczepność, jaką zapewnia zimówka, może uratować nas przed stłuczką, wypadnięciem z drogi itp.

Niejednokrotnie nasuwa się jednak pytanie, czy warto kupować opony zimowe, szczególnie przy względnie łagodnych zimach jakie mamy w ostatnich latach w Polsce oraz braku przepisów egzekwujących wymianę opon (przepisy te można spotkać w niektórych państwach europejskich).

Mogłoby się wydawać, że jeśli temperatura w dzień wynosi kilka stopni Celsjusza na plusie, a w nocy spada do kilku stopni poniżej zera, to jest niewiele i nie ma sensu myśleć o oponach zimowych.

Trzeba natomiast mieć na uwadze, że już poniżej 7 stopni Celsjusza kompozycja gumowa, z której wykonane jest letnie ogumienie, niebezpiecznie twardnieje, skutkując ryzykiem utraty przyczepności oraz wpadnięcia w poślizg. Wydłuża to drogę hamowania, stwarzając sytuację niebezpieczną.

Zimy obserwowane w Polsce, mimo, że są  łagodne, charakteryzują się wilgotnością – w miesiącach zimowych możemy zaobserwować częste opady deszczu. Nieznaczny spadek temperatury poniżej zera wystarcza, aby drogi pokrył lód.

Przeplatające się co kilka dni ciepłe i zimne prowadzą do powstawania mgły. Nie tylko zmniejsza ona widoczność, ale także może opadać i zamarzać na drogach.

Rola, jaką odgrywają opony w bezpieczeństwie naszym oraz innych uczestników ruchu jest szczególna, zwłaszcza w trudnych i gwałtownie zmieniających się warunkach: na śniegu czy na lodzie, na mokrej drodze czy w zaskakujących sytuacjach.

Odpowiedni dobór ogumienia to minimalizacja zagrożenia dla wszystkich kierowców i komfort jazdy dla kierującego.

dagmara
Dagmara 18 posty
...
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość