Ładowanie...

Czy w Polsce jeździmy najstarszymi autami w Europie?

Przez - 16 kwietnia 2019
4,4/5
601
Czy w Polsce jeździmy najstarszymi autami w Europie?

Według danych Eurostatu z ostatnich lat wynika, że owszem, w Polsce jest największy odsetek starych aut pośród wszystkich krajów Europy. Statystyki przedstawiają, że ok. 33,7 % samochodów zarejestrowanych w naszym kraju ma ponad 20 lat. Teoretycznie jest to aż 1/3 wszystkich samochodów poruszających się po polskich drogach. Jednak czy rzeczywiście widzimy ich aż tyle?

Pośród najczęściej występujących zarejestrowanych modeli aut z czasów PRL-u wyróżnić można około: 1 804 624 Fiatów 126p, 628 655 Fiatów 125p oraz 522 672 Polonezów. Nieco mniej, ale nadal występują: Syrena 105 - 134 611 oraz Wartburg - 97 319.

Niektórzy nie są w stanie sobie nawet wyobrazić tego, jak te auta wyglądają, a co dopiero spotkać je na ulicy lub mieć okazję je poprowadzić. Skąd więc te liczby, jeżeli aut tych tak naprawdę nie widać na ulicach?

Pod koniec zeszłego roku liczba zarejestrowanych w Polsce samochodów osobowych wynosiła ok. 23,7 mln sztuk, z czego 25,7%, czyli ponad 6 mln to pojazdy, których od lat nikt nie widział, nie używał tj. tzw. martwe dusze. Są to samochody, które zostały porzucone, sprzedane, wycofane z ruchu lub zezłomowane i nikt takiego faktu nie zgłosił do urzędu. W bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów nadal widnieją one jako samochody użytkowe, a większość z nich po prostu już nie istnieje.

To właśnie te pojazdy zaniżają średni wiek samochodów w Polsce i dlatego według statystyk może wydawać się, że w naszym kraju jeździ się naprawdę starymi autami, co kompletnie nie ma przełożenia w rzeczywistości.

Według danych Eurostatu polskim statystykom odnośnie starych samochodów wtórują Estonia, Malta i Finlandia, natomiast jeżeli chodzi o najniższy wiek samochodów (średnio poniżej 2 lat) to w tej kategorii przodują Irlandia, Dania, Luksemburg oraz Belgia.

Jak już jednak wspomnieliśmy, na te statystyki należy patrzeć z pewnym dystansem, ponieważ również w naszym kraju można spotkać na ulicach wiele nowych aut, którymi możemy się pochwalić na tle innych europejskich krajów.

marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Telefon: 790-747-360
Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail: kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation sp z o.o. sp. k. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość