Ładowanie...

Czy można rozłożyć na raty spłatę mandatu?

Przez - 04 listopada 2021
4,4/5
21 999
Czy można rozłożyć na raty spłatę mandatu?

Obecnie wysokość mandatu za złamanie przepisów drogowych może wynieść od 50 do 800 zł w zależności od rodzaju wykroczenia, a jeśli popełnimy kilka przewinień jednocześnie, kary są sumowane. W kontekście zapowiadanych przez rząd zmian w nowym taryfikatorze mandatów, warto po pierwsze oczywiście zawsze jeździć zgodnie z przepisami, a po drugie - w przypadku otrzymania mandatu lub mandatów, zapoznać się z opcją płatności ratalnej, jeśli suma przekracza naszą możliwość jednorazowej spłaty zobowiązań. 

Jak rozłożyć mandat na raty?

Przede wszystkim, aby móc wnioskować o spłatę mandatu w ratach, należy najpierw go przyjąć. W przypadku nieprzyjęcia, sprawa zostaje skierowana do sądu, co oznacza, że do kwoty naszych zobowiązań będzie trzeba doliczyć koszty sądowe. 

Dysponując pokwitowaniem mandatu, należy złożyć wniosek do właściwego urzędu wojewódzkiego, z prośbą o rozłożenie należności na raty, opisując powody, które uniemożliwiają jednorazową spłatę. Co istotne, wniosek powinien zostać złożony w ciągu 7 dni od otrzymania mandatu. Pismo można skierować do urzędu drogą elektroniczną, za pośrednictwem systemu ePuap lub wysłać pocztą (najlepiej listem poleconym, aby posiadać dowód wysłania). Do wniosku powinniśmy również dołączyć oświadczenie o sytuacji finansowej. 

 

Mandat z fotoradaru

W przypadku otrzymania mandatu z fotoradaru, również można starać się o rozłożenie kwoty na raty i podobnie jak w innych przypadkach, należy najpierw go przyjąć (czyli pokwitować zawierającą go przesyłkę). Następnie wniosek należy przesłać do Biura Finansowo Gospodarczego Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD).  Można starać się o umorzenie części lub całości mandatu, rozłożenie spłaty na raty lub przesunięcie terminu płatności. Szczegóły dostępne są na stronie GITD. 

 

O ile dziś takie rozwiązania nie są zbyt popularne i niewielu kierowców stara się o rozłożenie kwoty mandatu na raty - warto pamiętać o takiej możliwości, gdy wejdą w życie zapowiadane podwyżki w nowym taryfikatorze mandatów. 
angelina
Angelina Gąkowska 44 posty
Tworzeniem treści zajmuje się od kilku lat, dbając o każdy detal i jasny przekaz. Obecnie wyszukuje dla Was najciekawsze newsy i prowadzi profile w Social Media.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania