Ładowanie...

Czy kursant może otrzymać mandat?

Przez - 08 sierpnia 2019
4,4/5
12 991
Czy kursant może otrzymać mandat?

Mylnie wydawać by się mogło, że kursant za kierownicą pojazdu do nauki jazdy oznaczonego specjalnym symbolem „L” jest właściwie bezkarny. Przecież dopiero uczy się jeździć, więc w zasadzie powinien mieć prawo popełniać błędy. Osoby, które z takim przekonaniem wsiadają za kierownicę pojazdu podczas kursu praktycznego, mogą się bardzo zdziwić, gdy otrzymają mandat za swoje przewinienie.

Mandat może otrzymać zarówno kursant, jak i instruktor czy egzaminator, w zależności od tego kto w danej sytuacji zawinił. Oczywiście doświadczona w jeździe osoba, siedząca na miejscu pasażera powinna szybko reagować na błędy kierującego i nie dopuścić aby doprowadziły one do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Nie zawsze jednak jest ona w pełni odpowiedzialna za to, co dzieje się z pojazdem i winę wtedy może ponieść również kierujący.

Kierującym bowiem, zgodnie z prawem, jest osoba która osiągnęła wymagany wiek i jest sprawna pod względem fizycznym i psychicznym oraz odbywa w ramach szkolenia, naukę jazdy odpowiednio przystosowanym pojazdem pod nadzorem instruktora. Kierującym jest także kursant zdający państwowy egzamin pod nadzorem egzaminatora. Nie powinna mieć miejsca sytuacja, że do prowadzenia pojazdu dopuszczona zostaje osoba, która nie opanowała obowiązujących zasad ruchu drogowego na poziomie teoretycznym.

Osoba nie posiadająca prawa jazdy, ale kierująca pojazdem, może odpowiadać za popełniony czyn na podstawie Art. 177 Kodeksu Karnego, który brzmi następująco:

§ 1. Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 3. Jeżeli pokrzywdzonym jest wyłącznie osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na jej wniosek.

W ostatnim czasie kilkukrotnie dało się słyszeć o różnych wypadkach spowodowanych przez kursantów podczas egzaminu państwowego na prawo jazdy. Niestety niektóre z nich miały tragiczny skutek, a kwestia znalezienia winnego tej sytuacji stanowiła nierzadko ogromny problem dla władz.

Lekcją, jaką powinniśmy z tego wyciągnąć niech będzie kwestia zastanowienia się przez osoby podchodzące do egzaminu na prawo jazdy, czy na pewno są już odpowiednio przygotowane. Niegotowość do jazdy wywołana brakiem odpowiednich umiejętności lub niewiedzą plus stres towarzyszący sytuacji egzaminacyjnej mogą doprowadzić do podjęcia niewłaściwych decyzji i popełnienia zbyt wielu błędów, które mogą przynieść naprawdę przykre konsekwencje. Do egzaminu na prawo jazdy można podejść w każdej chwili, a ośrodki szkolenia kierowców oferują dodatkowe jazdy doszkalające, dlatego jeżeli nie czujemy się jeszcze zbyt pewnie za kierownicą, lepiej dać sobie nieco więcej czasu i podszlifować tę wiedzę.

marika
Marika Zgraja 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania