Ładowanie...

Czy i kiedy parkowanie po lewej stronie drogi jest dozwolone?

Przez - 22 czerwca 2018
4,9/5
17 453
Czy i kiedy parkowanie po lewej stronie drogi jest dozwolone?

Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym, której Art. 49. Ust. 1 pkt. 7 mówi: „Zabrania się zatrzymania pojazdu na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu” są drogi, na których parkowanie po lewej stronie nie jest zabronione. Oczywiście należy tu brać pod uwagę także inne czynniki, takie jak zakaz postoju określony znakami, odległość od skrzyżowania czy przejścia dla pieszych.

Na pozór przepis jest jasny i powinien być użyteczny dla kierowców, którzy poruszają się po mieście  w poszukiwaniu miejsca do zaparkowania. Jednak w praktyce okazuje się on być niezwykle kłopotliwy dla kierowców, którzy nie wiedzą jak interpretować frazę „jezdnia o małym ruchu”. Kodeks drogowy nie definiuje bowiem małego natężenia ruchu, tak więc problem ten pozostawiany jest do indywidualnego rozważenia przez kierowców.

Niestety kierowcy bardzo często interpretują ten przepis odmiennie niż np. funkcjonariusze policji, co często kończy się mandatem za nieprawidłowe parkowanie. Spowodowane może to być faktem, że wiele ulic w miastach ma wzmożony ruch tylko w określonych porach dnia, natomiast poza nimi ulica jest praktycznie pusta. Jeżeli kierowca zostanie poddany ocenie stróżów prawa o tej odmiennej porze, niż sam zaparkował, gdyż stwierdził, że było to dozwolone, może zakończyć się to właśnie nałożeniem kary.

Problemem w tej kwestii może być także jednostronne ustawienie znaków na drogach dwukierunkowych. Kierowcom często zdarza się przeoczyć ten bardzo ważny znak, jakim jest B-36 „Zakaz zatrzymywania się”. Jest on ustawiany nawet kilkaset metrów wcześniej, a w takiej sytuacji parkowanie w danym miejscu jest zabronione. Jeżeli jest to natomiast droga jednokierunkowa i znak drogowy B-36 nie został ustawiony, parkowanie po jej lewej stronie jest dozwolone.

marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość