Ładowanie...

Czy dozwolona jest jazda z tablicą rejestracyjną za szybą?

Przez - 19 października 2021
4,3/5
14 137
Czy dozwolona jest jazda z tablicą rejestracyjną za szybą?

Czy dozwolona jest jazda z tablicą rejestracyjną za szybą?

Tablica rejestracyjna jest obowiązkowym wyposażeniem większości pojazdów i zawiera unikatowy kod składający się z liter oraz cyfr, umożliwia także identyfikację pojazdu. Co w sytuacji, gdy podczas jazdy tablica odczepi się lub ulegnie uszkodzeniu? Czy dozwolona jest jazda z tablicą rejestracyjną włożoną za przednią szybę?

Każdy właściciel pojazdu zobowiązany jest posiadać oraz zamontować tablice rejestracyjne w miejscach do tego przeznaczonych. Istnieją przepisy regulujące tą kwestię.

Art. 35 ust.1 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 11 grudnia 2017 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych mówi:

„ 1. Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice rejestracyjne z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych, z wyjątkiem przyczep, ciągników rolniczych, motocykli i motorowerów, na których tablicę umieszcza się tylko z tyłu.

4. Z przodu pojazdu umieszcza się wyłącznie tablicę rejestracyjną samochodową jednorzędową, z wyjątkiem pojazdów, o których mowa w ust. 2 i 3.

5. Z tyłu pojazdu umieszcza się tablicę rejestracyjną samochodową jednorzędową albo dwurzędową w zależności od miejsca konstrukcyjnie do tego przeznaczonego.

7. Jeżeli pojazd nie posiada specjalnego miejsca do umocowania tablic rejestracyjnych, to przednią i tylną tablicę rejestracyjną umieszcza się w środku szerokości pojazdu, a gdyby to utrudniało jego eksploatowanie lub ograniczało widoczność tablicy rejestracyjnej – po lewej stronie pojazdu.

9. W  przypadku zamontowania na pojeździe samochodowym bagażnika, zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną, dodatkową zalegalizowaną tablicę rejestracyjną, o której mowa w § 10, umieszcza się na bagażniku w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym.”

36. Utrzymywanie tablic rejestracyjnych i innych oznaczeń pojazdów w należytym stanie oraz zapewnienie ich czytelności jest obowiązkiem kierującego pojazdem.

Jak widać, przepisy uwzględniają pewne odstępstwa na temat mocowania tablic rejestracyjnych z przodu oraz z tyłu pojazdu (pkt 7) Należy jednak mieć na uwadze, że wszelkie zmiany, wpływające na konstrukcję pojazdu, mogą prowadzić do niezgodności z warunkami technicznymi, na podstawie których orzeczono pozwolenie na użytkowanie pojazdu, a co za tym idzie – mogą  przyczynić się do uniemożliwienia dalszego poruszania się nim po drodze.

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione aspekty, jazda z tablicą rejestracyjną umieszczoną w miejscu konstrukcyjnie nieprzeznaczonym do tego (czyli w tym wypadku za szybą) jest wykroczeniem, które może skończyć się mandatem.

 

 

dagmara
Dagmara Śmidowicz 19 posty
...
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania