Ładowanie...

Co zrobić gdy w samochodzie pęknie przednia szyba?

Przez - 15 listopada 2019
4,5/5
8 541
Co zrobić gdy w samochodzie pęknie przednia szyba?

Dla niektórych temat może się wydawać nieco abstrakcyjny, ale wbrew pozorom uszkodzenie szyby w aucie jest naprawdę częstym zjawiskiem, z którym zmagają się właściciele aut. Przednia szyba, w odróżnieniu od bocznych i tylnej, jest najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju urazy spowodowane uderzeniami kamyków lub innych rzeczy wydostających się spod kół innych samochodów podczas jazdy.

Szyba przednia różni się swoją budową od pozostałych. Jest ona laminowana, czyli po prostu klejona. Oznacza to, że uszkodzenie jej w jednym miejscu nie spowoduje jej rozsypania się na drobne kawałki a jedynie pozostawienie pojedynczego śladu. Przy naprawdę sporym uderzeniu prawdopodobnie popęka ona na całej powierzchni jednak nadal pozostanie w jednej części. Takie miejscowe uszkodzenia bez większego trudu można usunąć, o czym warto pamiętać zanim zaczniemy martwić się wymianą całej szyby z powodu jednego pęknięcia.

Co więc należy zrobić, gdy zauważymy defekt na naszej szybie? Jak najszybciej ochronić to miejsce przed dostaniem się do niego brudu, np. naklejając na nie taśmę klejącą. Pozwoli to uniknąć powstania w tym miejscu przebarwień i zwiększy szanse na skuteczną naprawę usterki.

Czy można poruszać się samochodem z uszkodzoną szybą? Zgodnie z prawem, pękniecie na szybie może być powodem do zatrzymania nas przez policję i ukarania mandatem w wysokości do 500 zł lub zatrzymania przez funkcjonariusza dowodu rejestracyjnego pojazdu. W ustawie o ruchu drogowym Art. 66; pkt.1.5 znajduje się zapis, który mówi o tym, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy. Samochód z uszkodzoną szybą prawdopodobnie nie przejdzie również badań technicznych.

Poza tym, że jazda z uszkodzoną szybą jest niezgodna z prawem, jest ona również zagrożeniem dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wszelkie pęknięcia i uszkodzenia mogą załamywać światło reflektorów w taki sposób, że będzie ono oślepiało innych kierowców. Rysy na szybie uprzykrzają jazdę również samemu właścicielowi takiego pojazdu, ponieważ realnie ograniczają jego pole widzenia, szczególnie w nocy lub podczas jazdy w rażącym słońcu.

Czy wszystkie uszkodzenia nadają się do naprawy? Większość drobnych pęknięć i tzw. pajączków kwalifikuje się do naprawy. Warunkiem jest to, aby uszkodzenie znajdowało się przynajmniej 10 cm od krawędzi szyby. Taką niewielką usterkę można naprawić nawet samodzielnie przy pomocy specjalnych zestawów z żywicą. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, czy uszkodzenie nadaje się do naprawy, najlepiej zgłosić się z tym do specjalisty, który podejmie wyzwanie lub poleci nam zakup nowej albo używanej szyby. Naprawa szyby nie jest zbyt kosztowna i może nas wynieść maksymalnie do 150 zł.

marika
Marika Zgraja 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania