Ładowanie...

Co warto wiedzieć o gaśnicach samochodowych?

Przez - 05 października 2023
4,2/5
2 375
Co warto wiedzieć o gaśnicach samochodowych?

W Polsce gaśnica jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu – mówi o tym Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdu oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Sam wymóg posiadania gaśnicy jest więc niepodważalny, ale czy każdy wie, że są różne rodzaje gaśnic i wie jak się nimi posługiwać? W przypadku gdy pojawi się ogień lepiej być przygotowanym, ponieważ liczy się każda sekunda. Im lepiej będziemy zorientowani jaką gaśnicę mamy i jak jej prawidłowo użyć tym szybciej zaczniemy działać. Zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem i dzielenia się nabytą wiedzą z najbliższymi, aby zadbać również o ich bezpieczeństwo.

1. Rodzaje gaśnic

Na początek skupmy się na wadze gaśnicy. Najczęściej w samochodach możemy znaleźć gaśnice 1 – kilogramowe – takie gaśnice są obowiązkowe, istotne jest, że tak mała gaśnica będzie działać bardzo krótko, bo około 5 sekund. Strażacy zalecają gaśnice 2 kilogramowe, ponieważ są w stanie poradzić sobie z większym ogniem. Decydując się na zakup nowej gaśnicy nie powinniśmy kierować się ceną, a bezpieczeństwem naszym i innych uczestników ruchu.

Gaśnica proszkowa typu Z

Jest to najbardziej popularna gaśnica samochodowa. Ten typ gaśnicy wyróżnia się tym, że gaz i proszek gaśniczy znajdują się w osobnych pojemnikach i aby zadziałała, poza wyciągnięciem zawleczki należy nacisnąć zawór spustowy, wówczas proszek z gazem wymieszają się i po około 5 sekundach gaśnica będzie gotowa do użytku.

Gaśnica proszkowa ciśnieniowa typu X

Ten rodzaj gaśnicy jest prostszy w użyciu, ponieważ nie posiada tzw. zbijaka jak wymieniona wyżej gaśnica typu Z. Zamontowany jest w niej ciśnieniomierz obok uchwytu, który samodzielnie przygotuje gaśnicę do użycia. W przypadku gaśnicy typu X wystarczy więc wyciągnąć zawleczkę, a gaszenie można rozpocząć już przy pierwszym wciśnięciu dźwigni.

2. Oznaczenia na gaśnicach

Wiemy już, że mamy gaśnice typu Z i X oraz czym się różnią. Ale to nie koniec ważnych oznaczeń na gaśnicy. Co oznaczają litery ABC na gaśnicy? Otóż jest to nic innego jak informacja o grupach pożarowych, na które przygotowana jest gaśnica. Wyróżniamy typy:

A - pożary ciał stałych,

B - pożary cieczy oraz materiałów topiących się pod wpływem ognia,

C - pożary gazów,

D - pożary metali,

E - pożary sprzętu elektrycznego,

F - pożary tłuszczów spożywczych

W samochodach wykorzystywane są najczęściej gaśnice BC – jest to obowiązkowe minimum, natomiast warto zwrócić uwagę na gaśnice ABC, ponieważ przy jej pomocy możemy ugasić pożar wszystkich materiałów, z których wykonany jest samochód. Nie zaszkodzi również rozważyć gaśnicy oznaczonej ABC/E zważając na ilość elektryki, w którą są wyposażone pojazdy.

3. Gdzie przechowywać gaśnicę w samochodzie

Przepisy nie określają tego jasno. Mowa jest tylko o „łatwo dostępnym miejscu”, natomiast nie może ona leżeć luzem w samochodzie, ponieważ w razie wypadku czy kolizji nieprzymocowana do niczego gaśnica może stać się niebezpieczna dla pasażerów, tutaj górę biorą prawa fizyki, z którym jesteśmy w stanie zapobiec tylko i wyłącznie poprawnym i bezpiecznym przymocowaniem gaśnicy. Najbardziej optymalnym miejscem na przymocowanie gaśnicy jest profil podłogi pod fotelem kierowcy lub pasażera oraz boczna ściana bagażnika. Jeśli nie mamy wyznaczonego miejsca w samochodzie można zakupić specjalną torbę do tego przeznaczoną.

4. Jak korzystać z gaśnicy

Pojawia się ogień, zawiadamiamy służby, wyciągamy gaśnicę, zrywamy zawleczkę (najszybszym sposobem jest kilkukrotne przekręcenie zawleczki wokół własnej osi co poskutkuje jej zerwaniem), w przypadku wyżej wspomnianej gaśnicy typu Z przebijamy nabój z gazem i… Co teraz?

W przypadku gaśnicy ze zbijakiem musimy poczekać kilka sekund zanim butla wypełni się gazem. W przypadku ciągłego naciskania spustu gaz wydostanie się dyszą, a nasza gaśnica stanie się w zasadzie bezużyteczna. To kolejny powód dla którego warto rozważyć zakup gaśnicy typu X.

Najważniejsze to trzymać gaśnicę pionowo, ponieważ proszek jest zasysany z dna butli, unikajmy więc przechylania gaśnicy.

Nie otwierajmy energicznie maski! To nieodwracalny błąd, który może nas sporo kosztować, dostarczymy w taki sposób tlenu co sprawi, że ogień łatwiej się rozprzestrzeni. Jeśli widzimy dym wydostający się spod maski należy niezwłocznie zjechać na pobocze, wyłączyć silnik i delikatnie uchylić maskę, aby móc ugasić płomień.

Należy też uważać na rozgrzaną maskę, w stresie możemy złapać za gorący metal i tym samym poparzyć sobie dłonie, warto więc uchylać maskę przy pomocy rękawiczek lub szmatki, która ochroni nasze ręce. Jeśli od pojawienia się ognia minęło kilka minut i zdążył się on rozprzestrzenić najbezpieczniej będzie ewakuować wszystkich pasażerów i wezwać służby ratunkowe, to samo należy uczynić jeśli mimo wykorzystania gaśnicy nie poradziliśmy sobie z ogniem.

Jak widać jest sporo rzeczy, o których należy pamiętać w takiej sytuacji. Pod wpływem stresu możemy zareagować w niewłaściwy sposób, zatem warto się przygotować, aby w razie konieczności zachować zimną krew i efektywnie poradzić sobie z problemem. W wyniku stresu zaistniałą sytuacją możemy popełnić wiele błędów, a w przypadku pożaru lepiej być przygotowanym niż uczyć się instrukcji obsługi gaśnicy „na żywo”.

5. Inne wymagania dla gaśnicy samochodowej

Obok daty gwarancji gaśnicy ważna jest jej legalizacja – określa ona przez jaki czas możemy wozić ją bez dodatkowego przeglądu. Warto zaznaczyć, że obie te daty nie są ze sobą tożsame – data gwarancji to czas, do którego producent deklaruje prawidłowe działanie gaśnicy, natomiast data legalizacji wyznaczana jest przez technika specjalnego zakładu, który ma za zadanie sprawdzić jej stan techniczny oraz zawartego w niej środku gaśniczego, może on przedłużyć ten okres, nakładając na gaśnicę specjalną naklejkę świadczącą o jej legalizacji wraz z datą następnego przeglądu. Jeśli skorzystałeś już ze swojej gaśnicy również możesz odwiedzić technika, który ponownie napełni butlę, dzięki czemu gaśnica znów będzie gotowa do użycia lub kupić nową.

6. Widzisz niebezpieczną sytuację na drodze? Reaguj!

My już wiemy jak posługiwać się gaśnicą, ale co jeśli na drodze spotkamy kogoś w potrzebie? Jak już wspominaliśmy małe gaśnice działają około 5 sekund. To bardzo krótko i jeśli ktoś nieumiejętnie skorzystał z gaśnicy może znaleźć się w potrzebie i niewyobrażalnym stresie, warto więc widząc taką sytuację zatrzymać się i zaoferować pomoc używając swojej gaśnicy lub zadzwonić po odpowiednie służby, jeśli jeszcze taki telefon nie został wykonany.

7. Mandat za brak gaśnicy

Jako, że posiadanie gaśnicy w samochodzie jest obowiązkowe i regulowane prawnie za jej brak możemy otrzymać mandat od 20 do 500zł. Mandat można również otrzymać jeśli gaśnica jest ukryta w trudno dostępnym miejscu. Obecność gaśnicy również powinien zweryfikować diagnosta, a brak gaśnicy w samochodzie skutkować będzie negatywnym wynikiem badania technicznego. Miejmy jednak na uwadze, że koszt zakupu gaśnicy czy ewentualnego mandatu za jej brak jest nieporównywalnie mniejszy niż cena naszego bezpieczeństwa.

zuzanna
Zuzanna Maćkała 6 posty
...
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania