Ładowanie...

Co należy zrobić aby otrzymać dokument prawa jazdy?

Przez - 10 września 2018
4,3/5
18 612
Co należy zrobić aby otrzymać dokument prawa jazdy?

Przede wszystkim, osoba ubiegająca się o dokument prawa jazdy musi mieć ukończony minimalny wiek odpowiadający danej kategorii, o którą będzie się starać. Poniżej znajduje się lista wszystkich kategorii z przypisanym minimalnym wiekiem, jaki musi skończyć osoba ubiegająca się o dane uprawnienia:

 • AM – 14 lat
 • A1 – 16 lat
 • A2 – 18 lat
 • A - 20 lat (jeśli ma ona od co najmniej 2 lat prawo jazdy kategorii A2) - 24 lata (jeśli nie ma od co najmniej 2 lat prawa jazdy kategorii A2)
 • B1 – 16 lat
 • B – 18 lat
 • B+E – 18 lat
 • C – 21 lat
 • C1 – 18 lat
 • C1+E – 18 lat
 • C+E – 21 lat
 • D – 24 lata
 • D1 – 21 lat
 • D1+E – 21 lat
 • D+E – 24 lata
 • T – 16 lat
 • Tramwaj – 21 lat

W przypadku ubiegania się lub posiadania kwalifikacji wstępnej na kierowcę zawodowego, minimalny wiek dla poszczególnych kategorii przedstawia się następująco:

 • C1, C1+E, C, C+E – 18 lat
 • D1, D1+E, D, D+E – 21 lat

Można rozpocząć naukę, uczestnicząc w kursie i podejść do egzaminu na prawo jazdy jeszcze przed ukończeniem wymaganego wieku, jednak możliwe jest to nie wcześniej niż 3 miesiące przed ukończeniem wskazanego wieku. Również nie szybciej niż w tym czasie można złożyć wniosek o wydanie dokumentu prawa jazdy.

Jaka jest procedura zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami, kiedy już wiemy, że jesteśmy w odpowiednim wieku?

 1. W pierwszej kolejności należy przygotować wszystkie wymagane dokumenty, które będą niezbędne do rozpoczęcia całego procesu zdobywania uprawnień, czyli:
  • aktualne zdjęcie, spełniające odpowiednie wymogi;
  • orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem, w przypadku skierowania na takie badanie przez starostę lub gdy starasz się o prawo jazdy kategorii: C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D, D+E.
  • kserokopia aktualnego prawa jazdy, w przypadku gdy starasz się o uprawnienia kolejnej kategorii;
  • pisemna zgoda rodziców na udział w kursie i wydanie prawa jazdy, w przypadku nieukończonego 18 roku życia;
  • dokument potwierdzający twoją tożsamość i adres zamieszkania, czyli dowód osobisty lub paszport;
  • orzeczenie lekarskie, które zdobędziesz po pozytywnym przejściu badania dla przyszłych kierowców, stwierdzające, że nie ma widocznych przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Badanie takie może wykonać lekarz specjalizujący się w badaniu kierowców, z którym najczęściej współpracują szkoły jazdy, dlatego możesz wcześniej udać się do ośrodka, w którym zamierzasz rozpocząć kurs;
 2. Należy udać się do wydziału komunikacji w urzędzie starostwa powiatowego, urzędzie miasta na prawach powiatu lub jeżeli chodzi o Warszawę - w urzędzie dzielnicy i złożyć odpowiedni wniosek wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami w celu uzyskania numeru PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. Druk wniosku można otrzymać w urzędzie lub pobrać go ze strony internetowej urzędu i wypełnić w domu. Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika, można go także z wszystkimi dokumentami wysłać pocztą.
 3. Jeżeli dokumenty zostały wysłane pocztą i we wniosku zamieszczono informację, że numer PKK również ma zostać przesłany pocztą, otrzymamy go na adres podany we wniosku. Jeżeli osobiście składamy wniosek w urzędzie, tam też otrzymamy numer PKK. Od razu, gdy wszystkie dokumenty się zgadzają i są kompletne. Od 2 dni do 2 miesięcy, jeśli jakaś kwestia dotycząca dokumentów lub orzeczenia lekarskiego wymaga wyjaśnienia
 4. Z otrzymanym numerem PKK możemy zdecydować, czy chcemy zapisać się na kurs teoretyczny i praktyczny do ośrodka szkolenia kierowców, a dopiero potem udać się do WORD i zapisać na egzamin teoretyczny i praktyczny, czy od razu chcemy podejść do egzaminu teoretycznego i po jego zaliczeniu zapisać się na kurs praktyczny do szkoły jazdy oraz ostatecznie zaliczyć egzamin praktyczny. Do egzaminu teoretycznego w WORD możemy przygotować się samodzielnie, ponieważ takie szkolenie, w przeciwieństwie do obligatoryjnych jazd samochodem, nie jest obowiązkowe.
 5. Po zaliczonym egzaminie praktycznym, na podstawie naszego numeru Profilu Kandydata na Kierowcę, informacja taka zostaje przekazana do właściwego urzędu, zajmującego się wyrabianiem dokumentów prawa jazdy. Należy w tym momencie udać się do wydziału komunikacji i dokonać opłaty w wysokości 100,50 zł za wydanie dokumentu. Jeżeli nie mamy możliwości opłacenia dokumentu w kasie urzędu, możemy także wykonać przelew na właściwe do tego konto bankowe. Potwierdzenie dokonania wpłaty należy przesłać e-mailem do urzędu lub zanieść do pokoju, w którym składaliśmy wniosek o wydanie dokumentu prawa jazdy.
 6. Po wykonaniu wszystkich formalności pozostaje jedynie czekać na wydanie dokumentu. Po gotowe prawo jazdy możemy zgłosić się po około 2 tygodniach, jeżeli urząd nie będzie miał żadnych zastrzeżeń co do złożonych przez nas dokumentów. Jeżeli we wniosku wybraliśmy opcję wysyłki dokumentu, możemy oczekiwać listu z urzędu. Oczekiwanie na prawo jazdy może wydłużyć się nawet do 2 miesięcy, jeżeli kwestia dokumentów będzie wymagała dodatkowych wyjaśnień.
marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość