Ładowanie...

Branża TAXI w opałach

Przez - 10 maja 2024
4,4/5
227
Branża TAXI w opałach

Od 17 czerwca 2024 r. obcokrajowców, którzy pracują jako kierowcy, będzie obowiązywał nowy przepis, który wymaga wymiany dokumentu prawa jazdy na polskie.

 

Jakie zadanie ma nieść za sobą ta ustawa?

Ku bezpieczeństwu – tak możemy nazwać tę zmianę, bo głównie to ma na myśli ministerstwo.
Dokładniej mówiąc, chodzi o jego zwiększenie – kierowca, który wykonuje odpłatne przewozy po terytorium Polski np. jako kierowca TAXI, musi znać Polskie prawo drogowe i od czerwca tego roku będzie musiał mieć to udokumentowane.

 

Jakie może mieć to skutki dla sektora przewozu osób?

Z pewnością wprowadzi to duże zamieszanie, bo od lat mówi się o problemach z brakiem kierowców w tym sektorze oraz o zmniejszonej ilości pasażerów na te usługi. Wiele firm z tej branży wprowadziło systemy, które mają za zadanie poprawić bezpieczeństwo i ciężko kłócić się z tym faktem, ponieważ systematycznie aplikacje są usprawniane o kolejne funkcjonalności, które realnie wpływają na bezpieczeństwo pasażerów — jak nagrywanie dźwięku czy udostępnienie aktualnego położenia. To może być za mało, zmiany mają dotknąć znajomość przepisów na polskich drogach.

 

Jakie problemy stworzy to wobec kierowców zza granicy?

Problemem dla firm taksówkarskich, jak i kierowców z obczyzny może być fakt, że dla obcokrajowców praca jako kierowca taksówki to jedna z pierwszych i najłatwiej dostępnych. Jeszcze do niedawna nie było większych wymagań co do zostania kierowcą w aplikacjach przewozowych. Aktualnie wszystko idzie ku poprawie bezpieczeństwa. Szereg badań oraz psychotestów, licencja taksówkarska, zaświadczenie o niekaralności no i oczywiście prawo jazdy – które za chwile będzie musiało być polskie. Omawiana kwestia bezpośrednio uniemożliwi kierowcom bez polskich uprawnień realizowanie odpłatnych przewozów osób.
 

Co tak właściwie oznacza wymiana prawa jazdy przez obcokrajowców?

Uzbierane punkty karne przez osoby z zagranicznym prawem jazdy obowiązują tylko w Polsce, a w przypadku polskiego dokumentu prawa jazdy punkty obowiązują również poza granicami państwa.
Mandaty również wyglądają inaczej wobec obcokrajowców – są to mandaty karne gotówkowe ze względu na brak stałego miejsca zamieszkania.

 

Wymiana prawa jazdy – ile trwa i kiedy można się o to ubiegać.

Kolejną kwestią jest fakt, że cudzoziemcy mogą ubiegać się o polski dokument prawa jazdy dopiero po 185 dniach przebywania na terytorium naszego kraju.
Biorąc pod uwagę wymianę dokumentu, takie osoby będą w stanie zaoszczędzić trochę czasu względem osób, które muszą egzamin teoretyczny zdać na nowo.

 

Czasu coraz mniej – zacznij działać!

My specjalizujemy się w przygotowaniu przyszłych kierowców do egzaminu teoretycznego poprzez szeroki wybór materiałów dydaktycznych oraz języków obcych. Z nami nauczysz się zasad o ruchu drogowym, o podstawowych pojęciach związanych z prowadzeniem pojazdu oraz tych specjalistycznych, związanych z budową pojazdu. Z nami uczysz się tylko i wyłącznie na oficjalnych pytaniach z oficjalnej bazy ministerstwa infrastruktury, a do wyboru masz aż 5 języków.
Nie zwlekaj z wyrobieniem dokumentu! Zmiany, o których informujemy, wkraczają w życie w przyszłym miesiącu!

 

Co ta zmiana oznacza dla pasażerów?

Można spekulować, że w zaistniałej sytuacji ceny przewozów wzrosną poprzez jeszcze mniejszą dostępność kierowców. A nawet jeżeli nie, to z pewnością na taki przejazd będziemy musieli dłużej poczekać.

 

Nastroje i głosy

Większość przychyliła się do przedstawionego przepisu, w głównej mierze jest to faktyczna i realna szansa na poprawienie bezpieczeństwa na drogach, jak i wobec samych pasażerów.
Od czerwca każdy będzie miał pewność, że kierowca, z którym jedzie - zna polskie prawo. Jest to też kwestia, która z pewnością cieszy ‘’taksówkarzy z zawodu’’ – ponieważ wszystkie aplikacje do realizowania przewozów szybko stały się bardzo konkurencyjne i wyprzedziły tradycyjnych taksówkarzy. Mimo że nadal zamawianie przejazdu z apki jest dla wielu wygodniejsze i pożądane, to może być to okres żniw ze względu na czas przetworzenia zlecenia.

Jeżeli jesteś osobą, którą dotyczą nadchodzące zmiany, nie zwlekaj i zapoznaj się z naszą ofertą – dostęp do pełnej bazy pytań masz na wyciągnięcie ręki!

jakub
Jakub Moskalik 23 posty
Pod osłoną nocy kreator artykułów oraz treści w mediach społecznościowych, za dnia opiekun naszych najlepszych klientów.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania