Ładowanie...

Bezpieczne holowanie samochodu

Przez - 17 sierpnia 2018
4,5/5
986
Bezpieczne holowanie samochodu

Bez względu na to, czy poruszamy się nowszym czy starszym samochodem, nadal jest to tylko maszyna, której w każdej chwili może przydarzyć się jakaś usterka. Tym bardziej jest to prawdopodobnie, im rzadziej kontrolujemy swój samochód pod względem możliwych do wystąpienia awarii.

Oczywiście wsiadając do naszego pojazdu nie zakładamy, że wydarzy się z nim coś, co uniemożliwi nam dalszą jazdę. Jednak mając świadomość eksploatacji niektórych części samochodu, jego poprzednich usterek lub po prostu zważając na jego wiek, musimy pamiętać o tym, żeby regularnie sprawdzać jego stan techniczny. Takie odpowiedzialne użytkowanie pojazdu pozwoli wykryć większość nieprawidłowości, które mogłyby wywołać poważniejszą awarię.

Jeżeli mimo to przydarzy nam się przykra sytuacja na drodze i samochód zostanie unieruchomiony, mamy jeszcze do dyspozycji jedną formę zabezpieczenia. Jest nią wykupienie ubezpieczenia assistance. Jest ono przydatne w szczególności, gdy często poruszamy się samochodem, zwłaszcza w dłuższe trasy. W razie usterki naszego pojazdu, ubezpieczyciel zajmuje się jego odholowaniem i naprawą a my otrzymujemy na ten czas auto zastępcze.

Co jednak w sytuacji, gdy nie posiadamy tego ubezpieczenia i nie mamy ochoty opłacać prywatnej firmy, zajmującej się profesjonalnym holowaniem pojazdów? Swoją drogą, koszt opłacenia takiej lawety to zazwyczaj kilkaset złotych za odprowadzenie samochodu do najbliższego możliwego punktu, na co większość kierowców zwyczajnie nie może sobie pozwolić.

Jeżeli mamy wybór, to znaczy jeżeli pojazd nadaje się do samodzielnego odholowania, możemy w tym wypadku zdecydować się na tę opcję. Aby pojazd można było holować, należy sprawdzić, czy działają jego hamulce, układ kierowniczy oraz światła.

Zanim przystąpimy do właściwego holowania, należy do tego celu przygotować oba samochody. Samochód holowany musi być oznaczony z tyłu po lewej stronie trójkątem odblaskowym i w razie niedostatecznej widoczności powinien mieć włączone światła pozycyjne. Nie włączamy w tym samochodzie świateł awaryjnych, ponieważ inni kierowcy muszą widzieć używane podczas holowania kierunkowskazy! Samochód holujący powinien poruszać się z włączonymi światłami mijania.

Do holowania należy użyć specjalnej liny lub taśmy holowniczej o długości od 4 do 6 metrów. Linę taką można nabyć na prawie każdej stacji benzynowej lub w markecie. Musi być ona w biało-czerwonych barwach lub mieć przymocowaną czerwoną lub żółtą chorągiewkę, ostrzegającą innych kierujących o niebezpieczeństwie. Holować samochód możemy także używając „sztywnego holu”, przy czym należy pamiętać, że odległość między pojazdem holującym a holowanym nie może wtedy przekraczać 3 metrów i obowiązują go takie same oznaczenia jak powyżej.

Hol musi być przymocowany do oryginalnych haków holowniczych pojazdów w sposób uniemożliwiający ich rozłączenie. Używanie haków innych samochodów może zniszczyć gwint lub spowodować ich wyrwanie z pojazdu. Zabrania się mocowania liny do którejkolwiek z części samochodów. Mocne szarpnięcia podczas ruszania mogą spowodować wyrwanie poszczególnych elementów zawieszenia.

Najlepiej, jeżeli pojazd holowany prowadzi bardziej doświadczony kierowca, gdyż jazda takim samochodem jest dosyć utrudniona. Należy zapewnić komunikację między kierowcami np. za pomocą telefonów komórkowych z zestawem głośnomówiącym lub ustalonych wcześniej sygnałów świetlnych lub dźwiękowych. Ruszanie samochodów powinno odbywać się powoli aż do naciągnięcia liny. Podczas całej jazdy powinna ona być napięta w celu uniknięcia najechania na nią.

Trasa holowania pojazdu powinna być jak najkrótsza i zaplanowana w taki sposób aby uniknąć ruchliwych ulic i wielu skrzyżowań. Ciągłe zatrzymywanie i gwałtowne ruszanie pojazdu może przyczynić się do zerwania liny i spowodować duże niebezpieczeństwo. Kierowcy muszą być czujni i obserwować sytuację na drodze oraz stosować się do przepisów. W terenie zabudowanym pojazd holujący nie może przekraczać prędkości 30 km/h, natomiast poza tym terenem 60 km/h.

Posiadając powyższe informacje będziemy dużo pewniej podchodzić do kwestii holowania pojazdów, jednak miejmy na uwadze to, że jeżeli nadal nie czujemy się na siłach aby wsiąść za kierownicę holowanego pojazdu, lepiej powierzyć to bardziej doświadczonemu kierowcy lub zadzwonić po pomoc drogową, która na pewno wykona to profesjonalnie.

marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation sp z o.o. sp. k. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań. Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość