Ładowanie...

ASO czy niezależny warsztat?

Przez - 13 czerwca 2024
4,3/5
273
ASO czy niezależny warsztat?

Serwis autoryzowany czy niezależny? Gdzie lepiej naprawić samochód?

Samochód to jedna z większych ‘’skarbonek’’, które możemy posiadać. Oczywiście posiadanie auta jest ogromnym komfortem, ułatwieniem a niekiedy nawet luksusem. Możemy przemieszczać się komfortowo z punku A do punktu B, jechać na wakacje lub w razie poważniejszej sytuacji nie musimy czekać na taksówkę czy jakikolwiek inny transport. Niestety nie ma nic za darmo… za te udogodnienia trzeba płacić – częściej, rzadziej, drożej lub taniej. Awarię w niektórych samochodach nie mają litości, a w takich sytuacjach z ukłonem witają nas serwisy autoryzowane i te niezależne. Jest z czego wybierać, ale co wybrać?

 

Czym jest ‘’ASO’’?

ASO to inaczej autoryzowany serwis, dokładniej mówiąc ‘’autoryzowana stacja obsługi’’. Z tego względu, że są to autoryzowane warsztaty działają stricte w związku z daną marką samochodów. Pracujący tam mechanicy czy technicy działają według określonych wytycznych, struktur oraz bazują wyłącznie na oryginalnych elementach danej marki samochodu. Warsztaty te są wyposażone w wysokiej jakości narzędzia oraz technologie, które mają za zadanie postawić Twój samochód na koła.

 

Czy ASO się opłaca?

To zależy... W przypadku nowego auta jak najbardziej można polecać serwisowanie w autoryzowanych warsztatach, lecz finalnie jest to indywidualna decyzja.
Ogromnym plusem jest sam fakt, że jest to autoryzowany serwis – to oznacza, że mechanicy posiadają skonkretyzowane wytyczne dotyczące naprawy pojazdów. Specjalizują się w kwestii napraw konkretnej marki i możemy mieć pewność, że wiedzą co robią.

Sporym plusem jest znajomość ceny za naprawę, która jest ustalona katalogowo w zależności od usterki, przynajmniej wiemy od razu, ile wyniesie naprawa.
Książeczka serwisowania pojazdu w ASO może pozytywnie wpłynąć na wartość auta.
Posiadając książeczkę z pieczątkami posiadamy również swego rodzaju dowód, że auto jest pewne i było serwisowane należycie. Wtedy kupujący może być bardziej zdecydowany na zakup, gdy jest przedstawiony dowód, że auto jest sprawdzone i nie rozpadnie mu się po wyjeździe za bramę.
Oczywiście nic nie jest idealne i perfekcyjne. Nawet w ASO zdarzają się sytuację pozostawiające wiele do życzenia. Pewność jest względnie większa, lecz ryzyko jest zawsze.

 

Warsztat niezależny – jak bardzo różni się od ASO?

Ciężko stwierdzić, ponieważ każdy jest skrajnie inny – nie tak jak w przypadku zdecydowanej większości autoryzowanych serwisów.

Możemy trafić na szczerego fachowca z krwi i kości, który kocha motoryzację i z pewnością należycie zaopiekuje się naszym autem, a po drugiej stronie może stać totalne przeciwieństwo. Wątpliwa może być sama jakość sposobu naprawy – wątpliwej jakości narzędzia lub brak fachowej wiedzy w bardziej złożonych i nowszych systemach. Z drugiej strony, sytuacja może wyglądać zdecydowanie inaczej. Nowoczesny warsztat wraz z narzędziami, odpowiednie stanowiska oraz emanujący profesjonalizm – w takim razie po co ASO?

Oczywiście rywalizacja między indywidualnymi warsztatami a ASO jest zacięta, mimo to wciąż o wiele więcej kierowców woli udać się do niezależnych mechaników.
Z reguły auta u takiego mechanika naprawiają od paru dobrych lat – posiadają zaufanie do jego pracy oraz z pewnością jeszcze korzystniejszą cenę.
Gorzej wygląda sytuacja, gdy musimy znaleźć coś na już – wtedy nie wiemy do kogo trafimy i co stanie się z naszym samochodem.
Docelowo to cena gra pierwsze skrzypce, jeżeli dobry fachowiec korzystając z wysokiej jakości zamienników i sprzętu jest w stanie zrobić taką samą, bądź lepszą robotę jak w ASO za o wiele niższą cenę – to odpowiedź jest chyba jasna…
Z pewnością niezależni mechanicy podchodzą bardziej indywidualnie do klienta, z reguły znają oczekiwania i wiedzą na czym zależy klientowi, finalnie to może właśnie tej grupie jest łatwiej sprostać względem oczekiwań, a z tego względu aż tylu posiadaczy samochodów decyduje się na naprawy w warsztatach niezależnych. Tym bardziej, że zdecydowana większość poruszających się pojazdów na naszych drogach to auta starsze, niektóre ze spokojem przekroczyły już 25 rok życia.
Dobry i sprawdzony niezależny warsztat to również spokój i pewność, a dodatkowo zaoszczędzone koszty na usługach względem ASO.

 

Gwarancja

Samochody objęte gwarancją nie muszą być przymusowo serwisowane w ASO, auto naprawiać może prywatny mechanik. Gorzej sytuacja z gwarancją zacznie wyglądać, gdy coś się zepsuje, a użyte części były tandetnym zamiennikiem lub gdy udowodnione zostanie, że montaż odbywał się w nieodpowiedni sposób. Krążąca informacja o tym, że naprawiając nowy samochód w niezależnym serwisie tracimy gwarancję jest po prostu nieprawdziwa. Jeżeli obsługuje nas fachowiec – nie powinno być żadnych problemów.

 

Czy ASO jest pewniejszym miejscem?

Na pozór tak, lecz usługi niezależnych warsztatów coraz rzadziej odstają od tych oferowanych w ASO. Naturalną kwestią jest to, że niejeden mechanik wykona lepszą robotę od autoryzowanej ekipy. Jeżeli potrzebujemy naprawić auto na ''już'' to ASO może być lepszym wyborem. Szukanie sprawdzonego i dobrego mechanika to nie taka prosta sprawa, a w ASO posiadamy pewność, że nawet ‘’wjeżdżając z ulicy’’ obsłużą nas ludzie, którzy znają nasz samochód na wylot.

 

Podsumowując

Jeżeli zależy komuś na czasie i lubi mieć pewność to serwisowanie samochodu w ASO będzie na pewno dobrym wyborem. W powyższym zapomnieliśmy dodać ‘’lubi zapłacić’’, bo ceny za naprawę czy zwykłą wymianę oleju mogą być naprawdę znacznie większe względem prywatnych mechaników. Warto mieć też na uwadzę, że w kwestii naprawy pojazdu, zawsze istnieje jakieś ryzyko.
Różnice między niezależnym mechanikiem a ASO zacierają się. Większość mechaników posiada dobrze wyposażone warsztaty oraz reprezentują ogromną wiedzę w kwestii wielu aut. Kiedyś te różnice z pewnością były bardziej widoczne, aktualnie każdy chce oferować jak najlepsze usługi.

jakub
Jakub Moskalik 30 posty
Pod osłoną nocy kreator artykułów oraz treści w mediach społecznościowych, za dnia opiekun naszych najlepszych klientów.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania