Ładowanie...

Apex — prawidłowe pokonywanie zakrętu.

Przez - 29 lutego 2024
4,4/5
427
Apex — prawidłowe pokonywanie zakrętu.

Apex zakrętu

Często z tym pojęciem możemy spotkać się w motosporcie, choć nie oznacza to, że jest ono dedykowane tylko dla rajdowców. Ta technika z pewnością przyda się każdemu kierowcy. Pokusić można się o stwierdzenie, że jest to jedna z bardziej użytecznych technik i naprawdę warto jej używać. W znacznym stopniu poprawi nasze bezpieczeństwo oraz będziemy mieli pewność, że nasz tor jazdy jest optymalny.
Zacznijmy może od samego znaczenia słowa ‘’apex’’.

Apex to docelowo, choć nie zawsze, wierzchołek zakrętu. To punkt, w którym stykamy się z wewnętrzną częścią drogi w miejscu wierzchołka zakrętu. Nie zawsze jednak może być to wierzchołek, zakręty są różne i wyjścia z tych zakrętów również. Jeden może być bardzo ostry i wtedy faktycznie zetkniemy się z wierzchołkiem, a drugi dłuższy i łagodniejszy, w którym apex będzie występował troszkę później.

O co z tym chodzi?
Pojęcie apex zakrętu jest bardzo ważne dla wszystkich kierowców, nie tylko tych rajdowych czy wyścigowych. Punkt styku pomaga nam pokonać zakręt/łuk w optymalny i najbezpieczniejszy sposób.
Dla przykładu:
Jadąc 90 km/h po niezbyt ostrym zakręcie i od początku znajdując się po wewnętrznej stronie drogi – w momencie zbliżenia się do apexu będziemy musieli stosunkowo mocno lub gwałtownie skręcić kierownice (bo inaczej pojedziemy prosto przez zakręt) – co może spowodować utratę przyczepności i wyrzucenie nas z zakrętu, nie wspominając o deszczowych lub śnieżnych warunkach.
Pojęcie poruszane w tym artykule całkowicie zmienia przebieg pokonywania zakrętów.
Zbliżając się do łuku/zakrętu z tą samą prędkością ustawiamy się maksymalnie do zewnętrznej strony drogi (oczywiście nie najeżdżając na linie ciągłe lub przerywane) a w momencie zbliżania się do wierzchołka zbliżamy się do wewnętrznej strony, aby w momencie równym z wierzchołkiem pojazd znajdował się jak najbliżej wewnętrznej części drogi. Po przejechaniu apexu wyprowadzamy samochód do zewnętrznej strefy na drodze. W taki sposób wykonujemy minimalny i łagodny ruch kierownicą, który zapobiega przed utratą trakcji, a bezpośrednio po wyjściu z zakrętu możemy dodać gazu, nie bojąc się o utratę kontroli nad pojazdem – ta technika jest niezawodna w każdych warunkach. Filozofia jest taka, aby wierzchołek zakrętu przejechać jak najbardziej po linii prostej. Dla łatwego zobrazowania na torach wyścigowych z reguły ‘’tarki’’ wyznaczają apex zakrętu i miejsca, w którym ‘’wychodzi’’ się z zakrętu. Zawsze są rozmieszone w tych miejscach, aby właśnie kierowcy mogli używać tej techniki.
Apex dzielimy na dwa rodzaje:

  1. Geometryczny – głównie chodzi o szerokie wejście podczas pokonywania delikatnego zakrętu, co pozwala na osiągnięcie większej prędkości. Tak jak już zostało to wspomniane wcześniej, apex geometryczny zmniejsza potrzebę mocnego ruchu kierownicą, a sam zakręt pokonujemy z tą samą zwiększoną (maksymalnie dozwoloną) prędkością – warto zaznaczyć, że stosując ten rodzaj apexu, nie wytracamy prędkości, co jest dużym plusem względem samej jazdy i spalania.
  2. Sportowy – zastosowanie znajduje w ciaśniejszych i ostrzejszych zakrętach, usprawnia wyjście z zakrętu na pełnym gazie poprzez mocne przyhamowanie przed samym zakrętem.

Podsumowując:
Apex geometryczny służy do pokonywania zakrętów ze stałą większą prędkością i zastosowanie znajdzie w codziennej jeździe. Apex sportowy z kolei dedykowany jest, tak jak sama nazwa mówi do sportowych zastosowań, czyli mocnego przyhamowania przed ostrym zakrętem, złożenia się i wyjściu z zakrętu na pełnym gazie.

Co prawda nie jest to może najłatwiejsze pojęcie do wytłumaczenia, ale po obejrzeniu kilku filmików instruktażowych, apex sam w sobie to bardzo prosta i intuicyjna sprawa.
W bazie pytań na prawo jazdy znajduje się kilka dotyczących właśnie tej techniki, choć nie ma tam użytego słowa apex, to zdecydowanie o niego chodzi. Mamy nadzieje, że pomoże Wam to przy nauce i zrozumieniu niektórych pojęć znajdujących się w oficjalnej bazie.

jakub
Jakub Moskalik 19 posty
Pod osłoną nocy kreator artykułów oraz treści w mediach społecznościowych, za dnia opiekun naszych najlepszych klientów.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców przewoźny
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Logo białe prawo-jazdy-360.pl

Kontakt

ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania