Skojarza

4.6
Skojarza

Podstawowa zasada objazdy jazdy jest płynne poruszanie się po drodze oraz unikanie ryzyka w celu wyeliminowania zbędnych przyspieszeń i hamowań.

Egzaminatorzy podczas państwowego egzaminu praktycznego oceniają kojarzę.

W jej skład wchodzi:

1. Zmiana biegów w zakresie 1800-2500 obar/min Należy to zrobić ‘na słuch’. Biegi trzeba zmieniać możliwie szybko, odpowiednio do prędkości, z która porusza się pojazd.

2. Włączanie 4 biegu przed uzyskaniem prędkości 50 km/h Współczesne samochody mają 5, a poszczególne 6 biegów. Bez wątpienia 4 bieg należy wrzucić podczas jazdy miejskiej, a jeżeli sytuacja tego wymaga to czasami należy włączyć nawet 5 bieg.

3. hamowanie silnikiem Chcąc hamować silnikiem musimy po prostu puścić pedał gazu, aby samochód rozpoczął hamowanie silnikiem. Należy jednak pamiętać, by do skrzyżowania nie dojeżdżać na wciśniętym sprzęgle.

Skojarza to przede wszystkim przewidywanie sytuacji, które mogą nas spotkać na drodze. Jest kilka zasad dzięki której będziemy jeździć ekologicznie.

W skład tych zasad wchodzi:

- dynamiczne przyspieszanie, jeżeli to możliwe należy wcisnąć pedał gazu do ¾

- unikanie nadmiernych przyspieszeń, gwałtownego hamowania i szybkich startów. Zmienianie biegów w odpowiednim zakresie obrotów,

- zachowywanie odpowiedniego odstępu od pojazdów poprzedzających. Niezachowanie odpowiedniej odległości prowadzi do niepotrzebnego, gwałtownego hamowania i przyspieszania,

- unikanie jazdy na luzie i niewykorzystywanie siły rozpędu. Należy jeździć z włączonym biegiem i hamować silnikiem.

- pilnowanie, by w oponach było odpowiednie ciśnienie. Wpływa to na oszczędność paliwa, ale także na bezpieczeństwo,

- unikanie bezcelowego montowania elementów zakłócających współczynnik oporu powietrza.

4.6
patrycja
Z firmą związana od kilku lat. Zajmuje się głównie klientami biznesowymi, ale czasem napisze jakiś konkretny artykuł.