Ładowanie...

Profesjonalne tablice rejestracyjne

Przez - 11 lipca 2019
4,3/5
2 130
Profesjonalne tablice rejestracyjne

Od dzisiaj, czyli 11 lipca 2019 roku możliwe jest wyrobienie zielonych tablic rejestracyjnych przeznaczonych dla dealerów samochodowych i instytutów badawczych, przeprowadzających na swoich samochodach jazdy testowe.

Do dzisiaj ich praca w tym zakresie była nieco utrudniona, ponieważ każdy z samochodów testowanych przez naukowców i inżynierów w instytutach badawczych oraz każdy z pojazdów jakie prezentował podczas jazdy testowej swoim klientom sprzedawca samochodów, niezależnie od tego czy było ich kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt, musiał być odrębnie zarejestrowany i posiadać swój indywidualny dowód rejestracyjny. Wiązało się to nie tylko z poświęcaniem czasu na składanie wniosków w urzędach ale także generowało niemałe koszty związane z rejestracją każdego z aut.

Dzięki możliwościom, jakie oferuje system informatyczny CEPiK, a właściwie jego część poświęcona danym o samochodach, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów, możliwa jest właśnie profesjonalna rejestracja pojazdów.

Na czym właściwie polega taka rejestracja i czym różni od zwykłej rejestracji pojazdu? Po pierwsze, nie jest ona przeznaczona dla wszystkich właścicieli pojazdów. Cała trudność polega na tym, że do takiej rejestracji mogą przystąpić jedynie uprawnione do tego podmioty. Aby takim zostać, producent, dystrybutor, jednostka badawcza lub sprzedawca samochodów składa w swoim urzędzie odpowiedni wniosek. We wniosku zawiera się informacje dotyczące liczby potrzebnych kompletów tablic rejestracyjnych oraz liczby blankietów profesjonalnego dowodu rejestracyjnego dla każdego z nich. Poza producentami samochodów, każdy przedsiębiorca będzie mógł otrzymać maksymalnie 100 sztuk blankietów. Urząd po weryfikacji wniosku wydaje decyzję o profesjonalnej rejestracji i wraz z nią komplety tablic oraz blankiety. Decyzja taka ważna jest przez 1 rok. Starosta może również cofnąć taką decyzję w przypadku, gdy np. podmiot uprawniony przekazałby tablice i blankiety innej osobie.

Tablice profesjonalne są charakterystyczne i znaki na nich wytłoczone składają się z wyróżnika województwa, wyróżnika powiatu i numeru, który rozdzielony został literą „P”. Największą jednak różnicą jaką będzie można zauważyć między tablicami profesjonalnymi a zwykłymi, będzie ich kolor. Zarówno obramowanie tablic profesjonalnych, cyfry i litery na nich będą w kolorze zielonym.

Jak i kto będzie mógł używać tych tablic? Jak już wyżej wspomnieliśmy jedynie podmioty uprawnione będą mogły uzyskać w urzędzie tablice profesjonalne. Będą to więc przedsiębiorcy z siedzibą lub oddziałem w Polsce (w przypadku przedsiębiorcy posiadającego siedzibę za granicą), zajmujący się produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów, a także jednostki uprawnione (np. Instytut Transportu Samochodowego) lub jednostki badawcze producentów.

Z używaniem tych tablic będą wiązały się również pewne obowiązki. Przedsiębiorcy będą zobowiązani do prowadzenia wykazu pojazdów użytkowanych na profesjonalnych tablicach rejestracyjnych. Za nie dostosowanie się do tego przepisu przewidziana jest kara pieniężna. Taka kara będzie mogła również zostać nałożona na podmioty, które nie dotrzymają terminów ważności tymczasowych tablic rejestracyjnych. Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie ważny 30 dni od daty wypełnienia. Jeśli zostanie wydany na wniosek jednostki uprawnionej lub jednostki badawczej producenta, to blankiet będzie ważny 6 miesięcy (procedury i badania homologacyjne trwają dłużej niż 30 dni). Podmiot uprawniony w ciągu 30 dni od wygaśnięcia albo uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu będzie musiał zwrócić staroście blankiety, dowody rejestracyjne oraz tablice rejestracyjne.

Przepisy określają również to, kto może prowadzić pojazd zarejestrowany na profesjonalnych tablicach rejestracyjnych. Otóż może być to sam uprawniony podmiot, jego pracownik, kierowca zatrudniony przez producenta na podstawie umowy cywilno-prawnej oraz potencjalny nabywca samochodu, jednak tylko w obecności wcześniej wymienionych osób. W przypadku kontroli pojazdu podczas jazdy testowej, należy organowi kontroli ruchu drogowego okazać profesjonalny dowód rejestracyjny. Dzięki zgromadzonym w Centralnej Ewidencji Pojazdów danym, służby szybko i skutecznie sprawdzą uprawnienia zatrzymanego kierowcy do posiadania profesjonalnej rejestracji i prowadzenia tego pojazdu.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kosztach wyrobienia zielonych tablic rejestracyjnych, które prezentują się następująco:

- Wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów – 100 zł

- Blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł

- Wydanie kompletu profesjonalnych tablic samochodowych – 80 zł

- Wydanie profesjonalnej tablicy motocyklowej – 40 zł

- Wydanie profesjonalnej tablicy motorowerowej – 30 zł

- Wydanie znaku legalizacyjnego na profesjonalne tablice rejestracyjne – 12,50 zł

marika
Marika 149 posty
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.
Partnerzy osk
Ośrodek szkolenia kierowców ATC
Ośrodek szkolenia kierowców gps-naukajazdy
Ośrodek szkolenia kierowców ABC
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców L-Express
Ośrodek szkolenia kierowców ekstern
Ośrodek szkolenia kierowców elenauto
Ośrodek szkolenia kierowców zuburzycki
Ośrodek szkolenia kierowców Auto-Kurs
Ośrodek szkolenia kierowców terlikowski
Ośrodek szkolenia kierowców krupinscy
Ośrodek szkolenia kierowców oficer-dabek
Ośrodek szkolenia kierowców olecko
Ośrodek szkolenia kierowców resort
Ośrodek szkolenia kierowców mikolajczyk
Ośrodek szkolenia kierowców auto szkola lubin

Białe Logo serwisu prawo-jazdy-360.pl
Kontakt
ikona samolot Dane adresowe Polska
ul. Święty Marcin 29/8
61-806 Poznań
ikona telefon Zadzwoń do nas Dział obsługi klienta
Telefon: 790-747-360

Dział obsługi klienta biznesowego
Telefon: 791-747-360

Dział obsługi pozycjonowania
Telefon: 795-747-360

Poniedziałek - Piątek 9:00 - 16:00
ikona email Napisz do nas E-mail kontakt@prawo-jazdy-360.pl
Poniedziałek - Niedziela 9:00 - 24:00
Potwierdzenie przelewu/przekazu pocztowego (max 3 MB)
Administratorem Twoich danych osobowych jest New Generation M. Romanowski sp. j. (ul. Święty Marcin 29/8, 61-806 Poznań). Dane będą przetwarzane w celu wysyłki odpowiedzi na zadane pytanie, na zasadach określonych w regulaminie prawo-jazdy-360.pl. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania odpowiedzi. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
Wyślij wiadomość