Czy osoby niesłyszące mogą uzyskać prawo jazdy?

▪ 22 maja 2019 10 378 ⚡
4.3
Czy osoby niesłyszące mogą uzyskać prawo jazdy?

Jeszcze całkiem niedawno, bo do października 2018 roku osoby z wadą słuchu mogły uzyskać jedynie uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii A i B. Nie mogły one również wykonywać zawodu kierowcy. Zmiana przepisów zawartych w ustawie o kierujących pojazdami znacznie poszerzyła możliwości tych osób w zakresie prawa jazdy.

Obecnie Art. 3 tej ustawy brzmi następująco:

3. Osoba niepełnosprawna pod względem fizycznym może być kierującym, jeżeli uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem.

3a. Całkowity albo częściowy ubytek słuchu nie jest przeciwwskazaniem zdrowotnym do uzyskania uprawnienia do kierowania pojazdami ani przesłanką jego cofnięcia – z wyjątkiem:

1) uzyskania prawa jazdy kategorii D1 lub D;

2) uzyskania prawa jazdy kategorii C1 lub C przez osobę, która nie posiada prawa jazdy kategorii B albo posiada je przez okres krótszy niż 2 lata;

3) cofnięcia uprawnień w zakresie prawa jazdy kategorii C lub C1 osobie, która w wyniku nagłego zdarzenia utraciła słuch w stopniu uniemożliwiającym jej rozumienie mowy z odległości jednego metra, w tym przy zastosowaniu aparatów słuchowych lub implantów słuchowych – przez okres roku od tego zdarzenia.

Dlaczego pozostawiono w przepisach ograniczenie co do kierowania autobusem przez osoby niesłyszące? Powód jest w zasadzie dosyć oczywisty. Ustawodawcy tłumaczą, że o ile na czas egzaminu państwowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego byłoby możliwe zapewnienie takiej osobie tłumacza języka migowego, to w przypadku jakiejkolwiek kontroli drogowej i konieczności rozmowy z funkcjonariuszami, mogłoby to już stanowić problem. Dodatkowo kwestię tę argumentuje się istotnym stwierdzeniem, że kierowca autobusu w pewnych sytuacjach musi mieć możliwość swobodnego komunikowania się z pasażerami, a w przypadku jego wady słuchu, byłoby to oczywiście niemożliwe.

Art. 56 ustawy o kierujących pojazdami mówi dodatkowo, że:

7. Na wniosek osoby składającej egzamin, będącej osobą uprawnioną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz. U. z 2017 r. poz. 1824), wojewódzki ośrodek ruchu drogowego zapewnia nieodpłatną pomoc tłumacza języka migowego lub systemu językowo-migowego podczas egzaminu państwowego na prawo jazdy, z wyłączeniem części egzaminu, o której mowa w art. 51 ust. 2 pkt 1.

8. Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego stwarza tłumaczowi języka migowego lub systemu językowo-migowego, którego zapewni sobie osoba składająca egzamin, możliwość pomocy tej osobie podczas egzaminu państwowego na prawo jazdy, z wyłączeniem części egzaminu, o której mowa w art. 51 ust. 2 pkt 1.

Została więc wreszcie uregulowana kwestia zapewnienia osobie niesłyszącej tłumacza na czas trwania egzaminu praktycznego. Osoby te mogą nieodpłatnie skorzystać z takiej opcji w WORD.

Zgodnie ze statystykami Polskiej Rady Języka Migowego w Polsce jest aż kilka milionów osób z uszkodzeniem narządu słuchu. Rocznie około 100 osób natomiast traci słuch w wyniku najróżniejszych wypadków. Osób całkowicie niesłyszących w naszym kraju może być nawet około 50 tys.

4.3
marika
Marika Zgraja 149 postów
Młoda pisarka, która tworzy merytoryczne teksty. Dzięki niej zawsze dostaniecie najnowsze wiadomości, które na pewno wam się przydadzą a do tego odpisze jeszcze na nadesłane od Was wiadomości e-mail.